"Dzieci dzieciom", czerwiec 2013

Pod koniec roku szkolnego uczennice klasy III B zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie inscenizując wiersz Jana Brzechwy "Żuraw i czapla". W pięknych kostiumach wcieliły sie w rolę czapli i żurawia. Głównym celem przedstawienia było sprawienie radości i miłej niespodzianki innym dzieciom.

WYNIKI KONKURSU POLONISTYCZNEGO (24-29 maja 2013 r.)

W tegorocznym konkursie polonistycznym wzięli udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych. Najwięcej punktów w poszczególnych grupach wiekowych uzyskały następujące osoby:

Kl. IV:
1. Konrad Kiełbasa (IV a)
2. Klaudia Biełous (IV b) oraz Hubert Jaworowski (IV c)
3. Małgorzata Majewska (IV e)

Kl. V:
1. Paulina Więcławek (V c)
2. Klaudia Komosa (V c)
3. Adrian Zawistowski (V a)

Kl. VI:
1. Izabela Czarnecka (VI c) oraz Klaudia Sokołowska (VI c)
2. Małgorzata Majzner (VI a)
3. Ewelina Miłkowska (VI a)

Wszystkim gratulujemy wiedzy i umiejętności!
Nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego.


Wycieczka do Stardustpark

W nagrodę za całoroczny trud pracy i nauki klasy III E, II F i II G wybrały się do parku rozrywki "Stardust". Niezwykłą frajdą okazały się konstrukcje labiryntów, przejść, zjeżdżalni, wspinaczek, basenów z piłeczkami. Dużą popularnością cieszyły się stukające samochodziki i liczne trampoliny. Wszystkie atrakcje gwarantowały dzieciom doskonałą rozrywkę.
Dziekuję moim uczniom za znakomitą atmosferę, kulturę osobistą i radośnie spędzony czas.

wych. Anna Zalewska

Bal szóstoklasistów, 15.06.2013

15 czerwca 2013 odbył się uroczysty bal uczniów klas szóstych, kończący ich naukę w szkole podstawowej.
Uroczystość rozpoczęła się akademią, podczas której uczniowie dziękowali swoim kolegom i koleżankom, a także nauczycielom za wspólne sześć lat nauki.
Szóstoklasiści przygotowali również krótkie przedstawienie zatytułowane "Pokaz mody nasze 6 lat", w którym pokazali w sposób humorystyczny najważniejsze momenty swojej edukacji.
Bal rozpoczął wspólny taniec - polonez, po którym uczniowie dziękowali z wielkim wzruszeniem swoim rodzicom za trud wychowania. Po części oficjalnej przyszedł czas na ostatnią, wspólną zabawę. Tańcom i śpiewom nie było końca.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji balu, zwłaszcza mamom z trójek klasowych za przygotowanie pysznych przekąsek.

Żegnaj szkoło podstawowa!

Polak Roku 2013 w Belgii

Statuetkę Polaka Roku 2013 w kategorii Działalność Społeczna otrzymała pani Jadwiga Agacka


Wyniki konkursu z wiedzy o Polsce dla klas IV – V szkoły podstawowej, pt: "Moja Ojczyzna"

29 maja 2013 r., rozstrzygnięty został konkurs z wiedzy o Polsce dla klas IV – V, pt: „Moja ojczyzna”. W konkursie, który miał charakrer plastyczny, formę dowolną, wzięło udział 14 uczniów z czterech klas. Autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymali nagrody książkowe:


I miejsce: Aleksander Moczulski – kl. IVd
Sandra Tylka - kl. IVa

II miejsce: Natalia Tołwińska – kl. Vb

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

Klaudia Biełous kl. IVb
Oliwia Gąsowska i Klaudia Pączek kl. IVb
Krystian Kowalewski kl. IVd

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Dzień Dziecka, 1.06.2013

Dzień Dziecka w naszej szkole po raz kolejny świętowaliśmy na festynie, zorganizowanym 1 czerwca 2013 r. Od samego ranka na stadionie zaczęły pojawiać się dmuchane zjeżdżalnie i zamki. Przygotowane przez nauczycieli liczne konkursy sprawnościowe i rekreacyjne dawały możliwość zaangażowania wszystkich chętnych uczniów. Zawody między grupami przebiegały w iście sportowej atmosferze. Był też turniej piłki nożnej i tombola, w której każdy los wygrywał. Także konkurs kulinarny cieszył się zainteresowaniem, można było spróbować wielu smakołyków. Prawdziwymi zdolnościami mogli się popisać uczestnicy turnieju "Mam talent". Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursów gratulujemy.
Dziękujemy również wszystkim, którzy nie pożałowali czasu i wysiłku, aby dzieciom dać w dniu ich święta radość oraz wywołać uśmiech na ich twarzach. Dzięki nim był to wspaniały dzień.

Bal gimnazjalny

W sobotnie popołudnie 25 maja 2013 r. uczniowie klas trzecich przeżywali swój uroczysty bal na zakończenie nauki w gimnazjum. Dzięki zaangażowaniu rodziców i młodzieży sala gimnastyczna zamieniła się w odświętną salę balową. Uroczystość rozpoczęła się krótką akademią zawierającą klasyczne utwory polskiej literatury w wykonaniu samych gimnazjalistów a przygotowane pod czujnym okiem pani Bożeny Rogolińskiej. Wiele wzruszeń dostarczyły słowa przemówienia przygotowanego przez młodzież klas trzecich a także podziękowania i kwiaty , które otrzymali nauczyciele i obecni rodzice . Inauguracja samego balu od wielu lat rozpoczyna się od poloneza - tańca, który dawniej był elementem ceremoniału dworskiego, a z czasem stał się polskim tańcem narodowym. Po uroczystym polonezie nadszedł czas na dalszą zabawę. Nie brakło także znakomitych przysmaków przygotowanych przez mamy i wspaniałych tortów na zakończenia imprezy. Wszystkim, którzy tak pięknie zaangażowali się w przygotowania – serdeczne podziękowania.

Dzień Matki, 25 maja 2013

W przededniu "Dnia Matki” uczniowie klas I-III naszej szkoły zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu - swoje mamy na wspólne przeżywanie tej uroczystości. Poszczególne klasy, pod opieką swoich wychowawców, przygotowały część artystyczną. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenki, w których wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Nie zabrakło tradycyjnych, serdecznych życzeń, kwiatów i uścisków .Były też własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki, laurki no i... łzy wzruszenia i radości.

Teatrzyk kukiełkowy, 23 maja 2013

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia teatrzyku kukiełkowego pt. "Czerwony Kapturek - rok później" oraz "O zajączku, który szukał wiosny". Przedstawienie przygotowała pani Jolanta Miklaszewska, którą już gościliśmy w naszej szkole. Wiele emocji wywołała fabuła przedstawienia mówiąca o sprycie Czerwonego Kapturka, który tym razem nie dał się zjeść wilkowi. W prosty sposób przygotowana scena oraz ciekawie, własnoręcznie wykonane przez autorkę kukiełki wzbudzały wielkie zainteresowanie uczniów. Po przedstawieniu widzowi mogli poznać jak zbudowana jest taka lalka ( np. z drewnianej łyżki) i spróbować jak się nią posługiwać.

Spotkanie z panią Renatą Piątkowską, 3 i 4 maja 2013

"Nie ma nudnych dni" - to tytuł jednej z książek pani Renaty Piątkowskiej, która spotkała się z uczniami naszej szkoły w dniach 3 i 4 maja. Na pewno te dni nie były nudne! A spotkanie ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci i młodzieży było niezwykle udane. Pani Renata bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje, jej bohaterowie to dzieci, które mają poczucie humoru i zwariowane pomysły.

Pisarka przedstawiła swoim słuchaczom kilka swoich książek i zachęcała dzieci do czytania, które rozwija wyobraźnię, uczy poprawnej mowy. Autorka motywowała także do uczestnictwa w konkursach literackich, gdzie uczniowie mogą próbować swoich sił w pisaniu. Dzieci miały okazję do zadawania pytań i rozmowy na interesujące je tematy dotyczące twórczości, pomysłów i pracy pisarskiej. Na koniec spotkania można było nabyć jedną z książek naszego Gościa i poprosić o dedykację i autograf.

Życzenia z Polski

Jesteśmy młodymi czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty. Za pośrednictwem Pani Jolanty Miklaszewskiej otrzymaliśmy od Was ręcznie wykonane książeczki, a wcześniej płyty z bajkami, za które serdecznie dziękujemy. Chcąc się odwzajemnić przesyłamy Wam najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wysyłamy też parę fotografii z zajęć, na których specjalnie dla Was wykonaliśmy karty świąteczne w rozmiarze XXL. Mamy nadzieję, że nasz kontakt nie będzie jednorazowy.

Pozdrawiamy serdecznie

czytelnicy - uczniowie Szkoły Podstawowej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Łodzi

Warsztaty taneczne, 15-16.03.2013

15 i 16 marca w SPK przy PMK w Brukseli odbyły się warsztaty polskich tańców narodowych. Na zaproszenie szkoły chętnie odpowiedział zespół z Siemiatycz "Małe Podlasie" wraz z instruktorem, panem Krzysztofem Szyszko.

Przedstawiciele zespołu najpierw zaprezentowali swoje umiejętności, tańcząc po kolei: poloneza, mazura, kujawiaka, krakowiaka i oberka. Każdemu z tańców towarzyszył komentarz pana Krzysztofa - objaśniał on, czym dany taniec się charakteryzuje, skąd pochodzi i co wyraża. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się mistrzowskiemu wykonaniu tańców i uważnie słuchali opowieści o nich.

Po występie uczniowie, podzieleni na grupy wiekowe, mieli możliwość wypróbowania własnych sił w sztuce tanecznej. Sala gimnastyczna, wypełniona dziećmi, aż drżała od akordów polskiej muzyki, przytupów i okrzyków tańczących par. Młodsze dzieci poznawały kroki taneczne krakowiaka, a przedstawiciele starszych klas uczyły się tańczyć poloneza. Nawet ci, którzy wydawali się być wstydliwi lub mało zainteresowani, pod wpływem radosnej atmosfery ruszali w tany.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Nie tylko mieli okazję zapoznać się z pięknymi, tradycyjnymi polskimi tańcami, ale również na własnej skórze mogli przekonać się, że trochę wysiłku i kreatywności daje prawdziwą radość.

Jesteśmy wdzięczni naszym gościom - z pewnością zachowamy w sercu miłe wspomnienia. Ale nie tylko! Dzięki warsztatom zyskaliśmy też cenną wiedzę i odrobinę doświadczenia z dziedziny polskiej kultury i tradycji. Dziękujemy!

Spotkanie z panią Jolantą Miklaszewską, 9.02.2013

W lutym bieżącego roku klasy I h i II e zaprosiły na lekcje języka polskiego panią Jolantę Miklaszewska, która czyta bajki dla dzieci w radiu internetowym Róża. Pisze też amatorsko bajeczki. Uczniowie słuchali pouczajacych historii o bezpiecznej zabawie podczas zimy oraz o tym, że nie zawsze duży wygrywa. Zajęcia konczyły się zrobieniem ilustracji do tekstu pani Joli. W przyszłosci dzieci otrzymają książeczkę ze swoimi ilustracjami.

9.02.2013

Wszystkie dzieci lubią "SMACZNE LEKCJE". Jedna taka odbyła się w klasie IIIE na zakończenie karnawału. Dzięki uprzejmosci rodzica z "Trójki klasowej" mogliśmy delektować się pachnącymi i pysznymi pączkami. Juz od kilku lat pielęgnujemy tę tradycję chwilowego objadania sie. Mamie gratulujemy talentu kulinarnego i serdecznie dziękujemy.
Uczniowie klasy IIIE z wychowawczynią.

Bal karnawałowy, 3.02.2013

W karnawale to są bale!
W niedzielę 3-go lutego 2013 odbył się nasz szkolny bal karnawałowy. Sala balowa, przystrojona balonami, tiulami i serpentyną zapraszała do dobrej zabawy. Kolorowe stroje, maski, taneczna muzyka tworzyły radosną atmosferę. Rodzicom i dzieciom nie zabrakło fantazji. Pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze i przeróżne bajkowe i filmowe postaci. Rodzice zatroszczyli się o smakołyki, a panie wychowawczynie przygotowały ciekawe zabawy i konkursy. Humory dopisywały uczestnikom i organizatorom.

Jasełka, 20.01.2013

Tradycją naszej wspólnoty szkolnej są przedstawienia jasełkowe.
W tym roku spektakl odbył się 20 stycznia w kosciele Notre Dame de la Chapelle. W skromnej, ale pięknej scenerii mogliśmy jeszcze raz przeżyć historię bozonarodzeniową.

Młodzi artyści wspaniale odtwarzali swoje role. Widać było głębokie zaangażowanie Małych Aktorów z klasy Ia i Ib, którzy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Dziecięca gra była pełna ciepłego słowa, otwartości i szczerości.
Całość przedstawienia przeplatana była pięknym śpiewem kolęd w wykonaniu scholki.

Dziękujemy wszystkim, których praca zaowocowała niezwykle radosnym przeżyciem Jasełek.
Wigilie klasowe i św. Mikołaj w szkole, grudzień 2012

ŚWIĘTY - nie tylko od prezentów

Dawno, dawno temu, daleko stąd żył duchowny, który pragnął nade wszystko, by ludzie byli szczęśliwi. Przez całe życie pomagał biednym, a czynił to w sposób tak dyskretny, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami lub wpadające przez okno. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy.

Wkrótce duchowny został biskupem, a gdy dopełniły się jego dni na ziemskim padole - świętym. Jako święty Mikołaj stał się patronem wielu profesji, bo tak szczodrego opiekuna chcieli mieć wszyscy.

Oczywiście wiadomo, że podarki najbardziej kochają dzieci, dlatego św. Mikołaj jest przede wszystkim ich patronem i świętym najbardziej przez nie ukochanym.
94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 11.11.2012

11 listopada obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowaliśmy jej powrót na mapę Europy po 123 latach niewoli. Na lekcjach poprzedzających tę uroczystość nauczyciele przekazywali dzieciom i młodzieży bezcenną wiedzę o naszym narodowym dziedzictwie.

W niedzielę, 11 listopada, przedstawiciele uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyli we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, w kościele N.D. de la Chapelle. Jako wprowadzenie do wspólnego przeżywania uroczystości młodzież klasy I gimnazjum przedstawiła krótki rys historyczny tego ważnego wydarzenia wprowadzając słuchaczy w atmosferę zamyślenia i wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
Pasowanie na ucznia, 20.10.2012

W sobotę 20 października, w kościele N.D. de la Chapelle w Brukseli, podczas Mszy Św. odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci z pierwszych klas w poczet uczniów naszej szkoły. Ksiądz Proboszcz przypomniał wszystkim wspaniałą postać patrona naszej szkoły - papieża Jana Pawła II, stawiając za wzór do naśladowania jego umiłowanie Ojczyzny, nieustanne zgłębianie wiedzy i mądrości, wierność chrześcijańskim wartościom, otwartość serca na potrzeby drugiego człowieka.
Następnie uczniowie dziewięciu klas pierwszych Filii SPK im. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej, po symbolicznym egzaminie, złożyli swoje ślubowanie, po czym odbyło się oczekiwane pasowanie na ucznia. Po uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Życzymy im powodzenia w nauce i radości ze spotkań w polskiej szkole.
Konkurs: "Wakacyjna pocztówka", wrzesień 2012

We wrześniu bieżącego roku odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pt."Wakacyjna pocztówka". Jego celem było rozwijanie uzdolnień plastycznych i wrażliwości estetycznej uczniów oraz wspomnienia z wakacji.
Łącznie zgłoszono 45 prac z klas I-III.
Młodzi artyści dołożyli wszelkich starań, aby ich dzieła były ciekawe, oryginalne, estetyczne oraz spełnialy warunki regulaminu konkursu. Komisja przyznała cztery zaszczytne miejsca oraz wyróżnienia.

I miejsce: Olivia Jaszczołt - klasa II; Livia Godlewska - klasa II;
II miejsce: Vanessa Dertsiz - klasa II;
III miejsce: Laura Moczulska - klasa III;

Wyróżnienia:
Karol Grelecki - klasa II ;
Patrycja Szpręglewska - klasa II ;
Damiam Dobrzyński - klasa III ;
Paweł Matyszewski - klasa II;

Autorzy prac otrzymali nagrody, dyplomy oraz drobne upominki.
Na gazetce szkolnej została zorganizowana wystawa wszystkich uzyskanych w konkursie prac.

Dziękuję serdecznie za udział w konkursie.
Organizator - mgr Anna Zalewska
Msza święta na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, 2.09.2012
W niedzielę, 2 września 2012 roku, w kościele Notre Dame de la Chapelle, po wakacyjnej przerwie, odbyła sie pierwsza w tym roku szkolnym Msza święta z udziałem dzieci. Po Eucharystii, ks. Proboszcz Władysław Walaszczyk poświęcił tornistry i przybory szkolne.
Konkurs "Każdy ma swoje Mount Everest, czyli niebotyczne marzenia, które mogą się spełnić", kwiecień 2012

W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów Gimnazjum i starszych klas Szkoły Podstawowej.
Nagrodzono następujące prace:

I miejsce:
- Sebastian Matuszczyk - klasa II (przeczytaj pracę - pdf)

II miejsce:
- Monika Czapska - klasa III (przeczytaj pracę - pdf)

III miejsce ex aequo:
- Partycja Czapska (przeczytaj pracę - pdf)
- Karol Zalewski - klasa II.