24. czerwca - zakończenie roku szkolnego.


Dzisiaj ostatni dzień w szkole przed wakacjami. Rozdanie świadectw, podziękowania i radość z wakacyjnych planów. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Pożegnanie kl III gimnazjum.


20. czerwca , w ostanią sobotę roku szkolnego 2014/2015, uczniowie klasy III gimnazjum pod kierownictwem pani Sylwii Naguszewskiej przygotowali akademię konczącą ich naukę w naszej szkole. Gimnazjaliści poprzez przygotowane przedstawienie przypomnieli wszystkim zgromadzonym nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom jak wyglądały ich szkolne lata, czego się tu nauczyli i co zostanie na zawsze w ich pamieci. Po częsci wypełnionej ogromną dawką humoru i dobrej zabawy przyszedł też czas na podziękowania i oficjalne pożegnania. Uczniowie dziękowali rodzicom i nauczycielom za przekazanie im wiedzy i miłości do ojczystego kraju. Siostra Dorota życzyła absolwentom powodzenia w zyciu i wszystkiego dobrego oraz by nigdy nie zapomnieli o tym, że są Polakami. Po uroczystym rozdaniu świadectw odbyła się zabawa przygotowana specjalnie dla gimnazjalistow przez rodzicow. Jak powiedział Gabriel Marguez " Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło"
20. czerwca. Projekt "Luneta czasu".


Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie eTwinning : " Luneta czasu". Projekt dotyczył poznawania życia i twórczości F. Chopina. W projekcie brała udział klasa trzecia pod kierownictwem pani Anny Zalewskiej, Dzisiaj odbyła się lekcja pokazowa w internetowej łaczności z partnerskimi szkołami: SPK im. J. Lelewela z Brukseli i Szkoły Podstawowej w Warszawie. Uczniowie prezentowali sobie nawzajem przygotowane materiały, konkursy, przedstawienia.Była to nowa dla nas forma dzielenia się i zdobywania wiedzy z wykorzystaniem technik informatycznych. Wszyscy uczestnicy wykazali dużo zaangażowania i inicjatywy, co dało im radość ze wspólnej pracy i spotkania w wirtalnym świecie

Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia.

Uczniom klasy 5 f tak spodobał się absurdalny humor scenek dramatycznych „Teatrzyku Zielona G궔 I.K. Gałczyńskiego, iż postanowili wystawić je na scenie jako prezent dla swoich rodziców z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Wśród odegranych 13 czerwca na zaimprowizowanej scenie utworów znalazły się m.in. takie perełki teatralne, jak „Osiem dni stworzenia”, „Zielony Kapturek”, „Biurokrata na wakacjach”, „Żarłoczna Ewa” czy „ Potęga słów, czyli ostrożnie z przekleństwami”. Uczniowie przygotowali i ręcznie ozdobili program teatralny, który został rozdany widowni przed rozpoczęciem przedstawienia. Sami opracowywali szczegóły swojego występu, przygotowali z fantazją kostiumy, stworzyli scenografię i rekwizyty, dodali efekty dźwiękowe oraz pilnie ćwiczyli podczas prób. Zgromadzeni rodzice zobaczyli swoje pociechy m. in. w roli Gżegżółki, Hamleta, Noego, Górala i prof. Bączyńskiego. Widzom, wśród których nie zabrakło s. Doroty Michny, kierownika szkoły, na długo w pamięci zapadnie widok chrapiących Siedmiu Sióstr Śpiących, upadającej z niesmaku Wieży Mariackiej czy uciekającego przed Zielonym Kapturkiem Wilka. Roli zapowiadacza poszczególnych utworów i występujących artystów podjęła się wychowawczyni, p. Sylwia Maj. .
Pożegnanie szóstych klas.


30 maja miała miejsce uroczysta akademia a następnie bal uczniów klas szóstych, którzy kończą naukę w naszej szkole podstawowej.
26 maja - Dzień Matki.


Jak każdego roku, naszym wspaniałym Mamom składamy życzenia z okazji ich święta. Dzieci w poszczególnych klasach przygotowały inscenizacje, laurki z życzeniami i miłe prezenty dla swoich mam.To miłe święto jest jedną z okazji by podziękować mamom za ich trud, poświęcenie i wszelką dobroć dla swoich dzieci.
Festyn rodzinny.


23.maja odbył się wspaniały Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców i Grono Nauczycielskie naszej szkoły. Nie brakowało ciekawych konkursów, zabaw i zawodów sportowych. Rodzice zatroszczyli się o smakowite posiłki a nauczyciele o atrakcje i rozrywkę. Wszyscy doskonale się bawili a pogoda sprzyjała miłemu spędzaniu czasu w gronie rodziny i wspólnoty szkolnej.Wielkie podziękwaniaonia dla wszystkich, którzy całym sercem zaangażowali się w przygotowania i realizację tej wspólnej imprezy.

MIX CENTRAL.


6. maja, w ramach projektu "MIX CENTRAL", który ma promować polską kulturę i zwyczaje, w brukselskiej dzielnicy Anderlecht zorganizowane zostało spotkanie dla dzieci róznych narodowości. Spotkanie poświęcone było polskiej książce dla dzieci. Pani Joanna Boratyńska- nauczycielka naszej szkoły - czytała dzieciom "Legendę o warszawskiej Syrence", która tłumaczona była na język niderlandzki. Po lekturze dzieci uczestniczyły w konkursie na temat czytanego tekstu i mogły nauczyć się kilku polskich słów. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci mówiących innymi językami a także ich rodziców.

Polskie tradycje wielkanocne.

Pielęgnując polskie zwyczaje związane z Wielkanocą, w sobotę 28 marca, nasi uczniowie brali udział w przygotowaniu tradycyjnych palm, koszyczków wielkanocnych, potraw, jakie pojawią się na śniadaniu wielkanocnym a także świątecznych kartek z życzeniami.
Przygotowane palmy i koszyczki będą zaprezentowane na festynie „MIX CENTRAL” promującym polskie tradycje , który odbędzie się 9 maja w dzielnicy Anderlecht.
Artystyczne zmagania, wszelkie przygotowania i kolorowa wystawa sprawiły wszystkim wiele radości i wprowadziły w świąteczny nastrój.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!Strony facebookowe wybitnych Polaków.


Klasa I gimnazjum na lekcjach języka polskiego poznaje m.in. postaci wybitnych Polaków i uczy się pisać noty biograficzne. Uczniowie entuzjastycznie podeszli do propozycji, aby w związku z tym wykonać nieco odmienne prace, a mianowicie w formie strony na Facebooku, którą mogłaby prowadzić wybrana przez nich osoba, żyjąca w czasach, gdy o Internecie jeszcze nawet nikomu się nie śniło.
Gimnazjaliści wykazali się wielką kreatywnością, wyobraźnią i doskonałą znajomością sylwetek prezentowanych postaci. Oglądając rezultaty, trudno się nie uśmiechnąć! Na pewno Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Janusz Korczak, papież Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński byliby bardzo zadowoleni z takich administratorów strony.
Była to też doskonała okazja, by przybliżyć sylwetki także mniej znanych Polaków, którzy zasługują na pamięć. I tak wśród facebookowiczów znaleźli się m.in.: Max Factor, czyli Maksymilian Faktorowicz, założyciel słynnej firmy kosmetycznej; Jan Szczepanik, wybitny wynalazca zwany „polskim Edisonem” oraz kompozytor i dyrygent Edward Czerny.Warsztaty pedagogiczne.

W dniach 18-21 marca, doświadczony pedagog, pani Urszula Sierżant przeprowadziła w naszej szkole cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w zajęciach, których celem było poznanie zasad budowania dobrych relacji z rówieśnikami. Określali cechy osoby, zachowania, które zjednują nam przyjaciół, dobrych znajomych. Wskazywali też jakich zachowań należy unikać, by nie ranić, nie krzywdzić innych osób, a także samemu nie popaść w kłopoty. Analizowali konsekwencje własnych zachowań. Uczyli się konstruktywnego wyrażania emocji z respektowaniem granic drugiej osoby.
Celem warsztatów dla uczniów klas VI było pobudzenie ich do kreatywnego myślenia i twórczego rozwiązywania sytuacji problemowych. Podczas warsztatów uczniowie uczyli się zasad planowania i przewidywania konsekwencji swoich działań. Skupiali się nad wypracowaniem zasad konstruktywnego współdziałania w zespole. Określali też zachowania człowieka warunkujące osiąganie przez niego różnej miary sukcesów. Wskazywali sposoby wyrażania takich emocji jak złość, gniew, rozczarowanie, itd.
Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach związanych z przeciwdziałaniem cyberprzemocy. Poznawali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wskazywali zagrożenia wynikające z bezmyślnego zamieszczania informacji, zdjęć, komentarzy w sieci. Opracowali działania przeciwdziałania tym zagrożeniom. Podczas dyskusji wskazywali konsekwencje zarówno dla sprawcy jak i ofiary cyberprzemocy.
Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem,uczestnicy byli bardzo zadowoleni i wyrażali chęć kontynuacji zajęć w przyszłości.Warsztaty historyczne z IPN.

W dniach 25, 27 i 28 lutego 2015 r. nasza szkoła gościła dwóch pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, panów dr. Tomasza Gintera i Karola Madaja z wykładem „Bitwa o Anglię”, wystawą „Nie tylko 303” oraz grami: „303”, „Znaj Znak” i „Polak mały”.
Nasi goście w ciekawy sposób potrafili rozbudzić zainteresowanie historią wśród młodszych i starszych uczniów szkoły oraz dostarczyli wszystkim wielu emocjonujących przeżyć. Wiadomości dotyczące niezwykłej odwagi i poświęcenia naszych pilotów w II wojnie światowej oraz informacje na temat symboli historycznych ważnych dla każdego Polaka są szczególnie potrzebne uczniom polskiej szkoły za granicą.
Uczniowie byli zachwyceni warsztatami, czemu dali wyraz, z uwagą przysłuchując się wykładowi i oglądając wystawę oraz aktywnie uczestnicząc w grach. Zadawali wiele pytań i chętnie brali udział w zajęciach, czego potwierdzeniem były ich entuzjastyczne opinie o warsztatach w ankietach.


" Baśń o dwunastu miesiącach."

,,Baśń o dwunastu miesiącach" - Janiny Porazińskiej należy do kanonu lektur szkolnych dla klas I-III. Dlatego też klasa IIIB przygotowała inscenizację do tego utworu.Przedstawienie odbyło się 14 stycznia 2015 r. Mali aktorzy włożyli wiele trudu ucząc się ról, wyrażania emocji, poprawnej dykcji oraz przygotowując scenografię. Wszyscy dali sobie radę znakomicie i wszystko wyszło wspaniale. Świadczyły o tym duże brawa licznie zgromadzonej szkolnej publiczności.
Dziękuję moim uczniom za zaangażowanie.
Anna Zalewska

Tak żegnaliśmy karnawał.

Kolorowe stroje, wesoła zabawa, ciekawe konkursy, smakołyki... to nasz doroczny bal karnawałowy.

Jasełka bożonarodzeniowe.

1-go lutego 2015 r., w kościele Notre Dame de la Chapelle odbyło się przedstawienie jasełek bożonarodzeniowych.
Jasełka to przedstawienie o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób.
Dla nas Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.
Aby tej tradycji stało się zadość, uczniowie klasy III a oraz klasy III g, pod czujnym okiem s. Doroty, przygotowali jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku z pokłonem dla Dzieciątka, do betlejemskiej stajenki, zawitali między innymi znani polscy święci – królowa Jadwiga, bp Stanisław Szczepanowski, Jan Paweł II. Nasi aktorzy wspaniale wczuli się w role, a piękne stroje przygotowane przez rodziców dodawały przedstawieniu uroku . Zebrani w kościele raz jeszcze mogli przeżyć historię Bożego Narodzenia , poczuć radość i świąteczny nastrój.

Spotkania opłatkowe i św. Mikołaj.

W ostatnim tygodniu nauki przed świętami,10, 12 i 13 grudnia 2014 r., w naszej szkole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Zbliżające się święta to czas dla wszystkich wyjątkowy. Nasze myśli i uczucia biegną do rodziny, najbliższych, przyjaciół. Boże Narodzenie to piękne kolędy o Betlejem, opłatek, podarunki oraz radość ze spotkania się przy stole. W Boże Narodzenie staramy się godzić z tymi, z którymi jesteśmy poróżnieni, staramy się być lepsi, bardziej cierpliwi i wyrozumiali. Święta Bożego Narodzenia budzą w ludziach wiele dobra i pokory. Wszyscy pilnie przygotowujemy się do Świąt. Niektórzy uczniowie wzięli udział w tworzeniu choinkowych bombek, inni przygotowywali świąteczne kartki. Tradycją w naszej szkole są spotkania wigilijne, w czasie których wspólnie świętujemy, przekazujemy sobie najcieplejsze, szczere życzenia , łamiemy się opłatkiem – symbolem zgody , pojednania i życzliwości. Oczywiście nie brakuje też, specjalnie przygotowanych przez mamy uczniów, wigilijnych potraw. A wspólne śpiewanie kolęd podkreśla rodzinna atmosferę. O dzieciach pamiętał także św. Mikołaj, który hojnie obdarzył wszystkich prezentami i sprawił nam wiele radości.

Wigilijne przedstawienie i wizyta Pana Ambasadora.

13 grudnia 2014 r., klasa I gimnazjum, pod kierownictwem s. Agaty Kożuchowskiej, przygotowała świąteczne przedstawienie. W montażu słowno - muzycznym młodzież w ciekawy sposób przedstawiła symbolikę całej tradycji wigilijnej . Wszyscy dowiedzieliśmy się co oznacza dzielenie się opłatkiem, biały obrus na stole, sianko i puste nakrycie , czego symbolem jest choinka.
Przedświąteczna atmosfera sprzyja miłym spotkaniom. W tym dniu gościł w naszej szkole Ambasador RP w Belgii - pan Artur Harazim. Pan Ambasador uczestniczył w przedstawieniu, a następnie miał okazję spotkać się z nauczycielami, uczniami i przedstawicielami Polskiej Misji Katolickiej. To była pierwsza wizyta pana Ambasadora u nas i dlatego chętnie zobaczył on jak wygląda nasza szkoła a także zapoznał się z funkcjonowaniem SPK przy PMK , organizacją nauczania i bieżącymi sprawami społeczności szkolnej

Spotkanie z panią wiceminister - Ewą Dudek.

12 grudnia 2014 r., korzystając z krótkiego pobytu w Brukseli, odwiedziła naszą szkołę pani Ewa Dudek, Podsekretarz Stanu MEN.Była to dobra okazja do poznania funkcjonowania SPK przy PMK w Brukseli, do wspólnych rozmów o nauczaniu w polskiej szkole i spotkań i rozmów z uczniami, nauczycielami a nawet... ze św. Mikołajem :) .
Choinkowe bombki.

3-go grudnia zakończony został konkurs bożonarodzeniowy.Tegorocznym tematem konkursu była bombka choinkowa.Wszyscy uczniowie z zapałem wykonywali swoje prace, starając się, aby ich bombka zachwyciła wszystkich. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i przynieśli przepiękne, pomysłowe bombki, wykonane z cekinów, wstążek, papieru kolorowego, malowane i oklejane. Estetyka i pomysłowość wprawiły wszystkich w podziw, dlatego wybór tej najpiękniejszej i samodzielnie wykonanej ozdoby okazał się bardzo trudny, gdyż wszystkie prace zasługiwały na uznanie. Niestety, był to jednak konkurs, w którym trzeba było wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa miała więc wyjątkowo trudne zadanie.
W I kategorii wiekowej jury wyróżniło prace następujących uczniów:
Brayana Borowskiego kl.I C
Michała Szmurło kl.I E
Żanety Hinc kl.II E
Szymona Kuleszy kl.III A
Aleksandry Skutnik kl.III B
Wśród uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej na wyróżnienie zasłużyły bombki wykonane przez:
Natalię Pisarewską kl. IV A
Natalię Rakowską kl. IV D
Julię i Erica Szyburskich kl.V D
Gabrysię Paszko kl.V D
Magdalenę Sak kl. V D
Z klas gimnazjalnych została zgłoszona na konkurs tylko jedna praca wykonana przez Borowską Janettę i to właśnie ta praca została wyróżniona. Wszystkie ozdoby są śliczne i wyjątkowe – wprost cudownie prezentują się na naszej szkolnej choince. Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i wspólną zabawę

ANDRZEJKI 2014.

29 listopada,jak każdego roku, dla podtrzymania staropolskich tradycji, rodzice wraz z nauczycielami zorganizowali dla dzieci zabawę andrzejkową. Wieczór ten był pełen żartobliwych wróżb i ciekawych przepowiedni. Miłe wróżki miały ręce pełne roboty ! Nie zabrakło też tradycyjnych zabaw z laniem wosku i ustawianiem butów. Wszystko po to, aby kultywować tradycję ludową i dać szansę na spełnienie ludowej pieśni: Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż, najmilszego pokaż!
Wróżbom i zabawom wtórowała wesoła muzyka, a na wszystkich czekały również słodkie przysmaki przygotowanych przez rodziców. To była wspaniała zabawa!

Akademia Pana Kleksa.

Uczniowie klasy IV e na lekcji języka polskiego zawitali do akademii pana Kleksa. Zrobiła ona na nich tak ogromne wrażenie, że w domu postanowili wykonać makietę tej nietypowej szkoły. Przy użyciu wszelkich dostępnych im materiałów, wykonali piękne miniatury akademii. Niektóre z nich pachniały, jeszcze inne pięknie błyszczały. Wszyscy uczniowie dołożyli starań, by ich prace były ciekawe, oryginalne i estetyczne. Z pewnością im się to udało, co można zobaczyć na zdjęciach.
Tymczasem uczniowie pozostałych klas czwartych wyglądali inaczej niż zazwyczaj ; ich twarze zdobiły piegi, a na szyjach nielicznych pojawił się żółty krawat. Czyżby zawitał do nas pan Kleks, a nasza szkoła stała się niezwykłą akademią? Okazuje się, że zgodnie z zasadami panującymi u pana Kleksa ,za każdą poprawną odpowiedź czwartoklasiści byli nagradzani kolorowymi piegami. Żółty krawat z kolei to w akademii kara dla najgorszego ucznia, ale w naszej szkole dzieci się tym nie przejęły i każde chciało go choć przez chwilę ponosić. Odbyły się nawet lekcje kleksografii, podczas których uczniowie robili za pomocą atramentu kleksy, czyli przedziwne rysunki, a potem układali do nich wierszyki! Omawianiu lektury towarzyszyły dziecięce przeboje, piosenki z filmu nakręconego na podstawie powieści. Najbardziej podobała się „Kaczka Dziwaczka” i wierszyki o zwierzątkach.

Święto Odzyskania Niepodległości.

11 listopada 2014 r. obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Z tej okazji, w sobotę 15.11.2014 r., w naszej szkole uczniowie I klasy gimnazjum wraz z nauczycielami: p. Sylwią Naguszewską i p. Grzegorzem Zdankiem, przygotowali akademię zatytułowaną „ Lekcja historii”. Gimnazjaliści przypomnieli w niej wydarzenia, które doprowadziły do utraty niezależności oraz nastroje towarzyszące odzyskaniu wolnej ojczyzny. Na akademii usłyszeliśmy również pieśni patriotyczne w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Gry planszowe.

W ubiegłym roku szkolnym klasy piąte szkoły podstawowej wraz z panem Samochodzikiem poszukiwały skarbu templariuszy, mając za wskazówkę frazę „Tam skarb, gdzie serce twoje”. Najpierw uczniowie śledzili historię w książce, a potem wykorzystywali zdobyte informacje przy samodzielnym tworzeniu gier planszowych na podstawie powieści Z. Nienackiego „Pan Samochodzik i templariusze”. Trzeba przyznać, że wykazali się niezwykłą pomysłowością. Ubiegłoroczny projekt tak się spodobał, że w tym roku uczennica kl.6a Klaudia Pączek postanowiła ułożyć grę planszową do książki B. Kosmowskiej pt. „Buba”. Zrobiła miłą niespodziankę klasie i pani polonistce, Sylwii Maj.

Święto Patrona Szkoły.

22 pażdziernika przypada święto Patrona naszej szkoły - św. Jana Pawła II. Pani Iwona Porowska, na tę okazję, wraz z uczniami klasy szóstej przygotowała montaż słowno - muzyczny o życiu i zasługach naszego Wielkiego Rodaka.Z wdzięcznością wspominamy życie i dzieło Jana Pawła II, który nie bał się stawiać wysokich wymagań i pozostał dla wszystkich wspaniałym Nauczycielem. Jesteśmy dumni , że naszym Patronem jest Jan Paweł II i staramy się, aby wszystkie nasze działania były hołdem dla Jego Wielkiego Pontyfikatu.Słowa, które kierował do nas, a także całe dziedzictwo Jego życia, stanowią niewyczerpane źródło, z którego możemy czerpać i znajdować odpowiedzi na trudne pytania: jak żyć i co w życiu jest ważne.

Ślubowanie klas pierwszych.

Pasowanie na ucznia to uroczystość o symbolicznym znaczeniu, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Podnosi ona rangę faktu rozpoczęcia nauki w szkole i jest powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty. Ślubowanie to podniosła chwila, która pomaga zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka. W naszej szkole uroczystość ta miała miejsce 18 i 22 października. W pięknie przygotowanej Sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas pierwszych wraz ze swymi wychowawczyniami i rodzicami. Po krótkiej części artystycznej i małym egzaminie na temat patrona szkoły - Jana Pawła II -nastąpiło ślubowanie. Znakiem przyjęcia dzieci w poczet uczniów naszej szkoły było pasowanie ołówkiem, którego dokonali: ks. Proboszcz ? Władysław Walaszczyk i kierownik SPK ? s. Dorota Michna. Następnie każda klasa ustawiała się do pamiątkowego zdjęcia. Uczniom klas pierwszych życzymy dużo radości i powodzenia w nauce.

UCZTA BOGÓW OLIMPIJSKICH.

18 października podczas lekcji języka polskiego uczniowie I klasy gimnazjum na specjalne zaproszenie Zeusa udali się wraz z wychowawczynią, p. Haliną Szołtysik, na wesele Peleusa i Tetydy, aby poznać przyczyny wybuchu wojny trojańskiej. Radosne ucztowanie przerwała boginka Eris. Nie została zaproszona i przybyła, by się za to zemścić. O rzucone przez nią na stół złote jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej” zażarcie kłóciły się trzy boginie: Hera, Atena i Afrodyta. Wezwany w celu rozstrzygnięcia sporu Parys nie miał łatwego zadania, w końcu jednak, skuszony przez Afrodytę obietnicą otrzymania w nagrodę miłości najpiękniejszej kobiety na świecie, Heleny, właśnie bogini miłości oddał złote jabłko. Hera i Afrodyta przysięgły zemstę… Parys tymczasem udał się do króla Menelaosa, męża Heleny, żeby ją porwać. Menelaos wpadł w straszliwy gniew. Dalszej historii łatwo się domyślić… O wszystkim opowiedział oczywiście Homer. Lekcja była wstępem do omówienia „Przygód Odyseusza” Jana Parandowskiego. Trzeba przyznać, że gimnazjaliści zaskoczyli przygotowaniem i pomysłowością samych siebie! Bogowie i boginki prezentowali się wspaniale i z prawdziwym talentem komediowym odegrali swe role!

Konkurs plastyczno - literacki.

Konkurs plastyczno-literacki zakończony. 15 października 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Wakacyjna przygoda''. Łącznie zgłoszone zostały 34 prace plastyczno-literackie z klas III-VI. Autorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i twórczym podejściem do tematu przy wykonywaniu swoich prac.Komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych i przyznała nagrody następującym osobom :
Klasy III:
I miejsce - Nelia Meyers
II miejsce - Zofia Burta
III miejsce - Oliwia Prószyńska

Wyróżnienia :
Nicole Moczulska
Weronika Krasowska
Olivier Toczyski
Nicole Zabuska
Oliwia Skutnik

Klasy IV-VI:
I miejsce - Katarzyna Król
II miejsce - Gabriela Paszko
III miejsce - Aleksander Moczulski

Na szkolnej wystawie można było obejrzeć zaprezentowane prace i powspominać niezapomniane wakacyjne zdarzenia. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Lommel - 70 rocznicza wyzwolenia Belgii.

28 września 2014 r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 70-lecia wyzwolenia Flandrii przez Pierwszą Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka na cmentarzu wojskowym w Lommel, belgijskim mieście położonym na wschodzie kraju tuż przy granicy holenderskiej. Spoczywa na nim 257 żołnierzy polskich, głównie z I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, ale też 24 lotników i 3 członków ruchu oporu, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Belgii w czasie II wojny światowej. Cmentarz wojskowy w Lommel, stworzony w 1946 r., jest jedną z największych polskich nekropolii w Belgii – tu znajdują się groby żołnierzy poległych pod Ypres, Roulers, Ruiselese, Tielt, Gandawą, Lokeren oraz Sint Niklaas. W uroczystościach zorganizowanych przez Związek Polaków w Belgii i Ambasadę Polski w Belgii wziął udział ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w królestwie Belgii, Artur Harazim oraz specjalny przedstawiciel Króla Belgii, Filipa I oraz polski wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. Ponadto - władze miasta Lommel, delegacje Wojska Polskiego i armii belgijskiej, reprezentanci licznych organizacji polonijnych oraz stowarzyszeń kultywujących pamięć polskich bohaterów, wśród nich delegacja Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków oraz uczniowie szkół polskich w Belgii, a także przedstawiciele starej i nowej Polonii. Najbardziej przejmującymi momentami ceremonii był Apel Poległych oraz złożenie róż na każdym z 257 grobów polskich żołnierzy przez uczniów polskich szkół. W czterech językach: po polsku, francusku, niderlandzku i angielsku wybrzmiały przestrogi przed wojną z akademii przygotowanej przez młodzież ze szkoły polskiej w Antwerpii. Tegoroczne uroczystości uświetnił także występ Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych i szóstych pod opieką kierownika szkoły s. Doroty Michna oraz nauczycieli: Agnieszki Andryszczyk, Sylwii Maj, Anny Zalewskiej i Grzegorza Zdanka.

Żegnajcie wakacje. Witaj szkoło!

W pierwszym tygodniu września rozpoczęliśmy nasze zajecia w polskiej szkole. Wakacje szybko minęły i nadszedł czas podjęcia uczniowskich obowiązków. W rozmowach uczniów dało się jeszcze wyczuć ducha wakacji, ale jednocześnie słyszało się radość ze spotkania znajomych w klasie oraz zaciekawienie tym wszystkim, co czeka ich w tym roku. Dla uczniów klas pierwszych był to dzień szczególny. Poznali oni swoją wychowawczynię a także nowych kolegów i koleżanki. Zapoznali sie z rozmieszczeniem pomieszczeń w budynku szkoły, aby dobrze sobie radzić w nowym dla nich miejscu. Nauczycielom i uczniom życzymy dużo sił i wytrwałości w pracy, aby na koniec wszyscy mogli się cieszyć owocami swojego trudu i sukcesami w nauce.