25 CZERWCA - POŻEGNANIE 3 KLASY GIMNAZJUM

W sobotę 25 czerwca br. trzecia klasa gimnazjum zaprezentowała pożegnalną akademię. Scenariusz imprezy pomieścił krótkie historie streszczające siedem lat nauki w polskiej szkole. Usłyszeliśmy m.in. piosenki My jesteśmy krasnoludki i Idę do szkoły oraz recytację wiersza Samochwała w wykonaniu Janet Borowskiej. Obejrzeliśmy scenki przestawiające typową lekcję religii, historyczną debatę na temat przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz scenkę Osiedle Wykrzykników na podstawie tekstu Mai Gmur. Gimnazjaliści – Ewelina Miłkowska, Aleksandra Dędek, Daria Łyszkowicz i Karol Skowroński podziękowali kierownik szkoły s. Dorocie Michnie, nauczycielom, rodzicom, a także skierowali słowa do swoich kolegów. Imprezę poprowadzili Sandra Zalewska i Cezary Mnich, a nad jej przebiegiem czuwała Daria Łyszkowicz. Następnie wychowawczyni klasy p. Sylwia Maj oraz nauczyciel WOP p. Grzegorz Zdanek rozdali młodzieży świadectwa i dyplomy ukończenia gimnazjum oraz nagrody książkowe.
Absolwentom życzymy powodzenia w nauce w liceum oraz pomyślności w życiu.
24 CZERWCA - DZIEŃ RODZINY W KLASIE I C


Jak co roku w klasie I c odbył się Dzień Rodziny. Dzień Mamy i Taty. Dzieci pięknie wyrecytowały wierszyki dla rodziców oraz zaśpiewały piosenki. Rodzice otrzymali kwiatki i ręcznie wykonane przez dzieci czerwone serduszka z życzeniami. Dzień zwieńczyło wręczenie świadectw i zakończenie roku szkolnego.
22 CZERWCA - KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

22 czerwca w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. Królewna Śnieżka. Umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy III a. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role. Cały występ wzbogaciła ciekawa ścieżka dźwiękowa oraz malownicza dekoracja. Uwagę licznie zgromadzonych widzów na pewno przyciągnęły rekwizyty i pomysłowe stroje.
Ta piękna i wzruszająca historia z pewnością pobudziła dziecięcą wyobraźnię. Wszyscy przenieśliśmy się w cudowny świat bajki. Małym i zdolnym aktorom oraz wychowawczyni, pani Marioli Kuleszy, należą się duże brawa.


11 CZERWCA - BAL SZÓSTOKLASISTÓW

11 czerwca uczniowie klas szóstych wzięli udział w balu, który zorganizowany został z okazji zakończenia przez nich nauki w szkole podstawowej. Główna część akademii była w tym roku nietypowa – szóstoklasiści postanowili zaskoczyć wszystkich pokazem swoich talentów. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły śpiewają, grają, tańczą, uprawiają sport, występują w przedstawieniach, ba, nawet produkują programy telewizyjne! Urszula Baworska oraz Weronika i Patryk Rafałko przygotowali specjalne wydanie „Faktów po faktach”, natomiast Julia i Eryk Szyburscy oraz Damian Niewiarowski wykazali się w żonglowaniu piłką. Barbara Romańczuk, Martyna Kalinowska i Oliwia Biełous rozgrzały widzów śpiewem, a Anna Maria Paluch wprowadziła nas w świat muzyki klasycznej, grając na pianinie. Anita Ryciuk i Kamila Remian zatańczyły hip-hop, natomiast Paola Wnorowska i Anna Maria Rant przeniosły publiczność w magiczny świat baletu. Z kolei uczniowie klasy 6 f odegrali dwa przedstawienia Teatrzyku Zielona Gęś. Wszyscy młodzi artyści zebrali ogromne i zasłużone brawa.
Niespodziankę przygotowali także rodzice uczniów klasy 6 f. Zaprezentowali skecze, w których odwrócone zostały tradycyjne role – nauczyciele znaleźli się na miejscu uczniów wywoływanych do tablicy.
Na zakończenie części oficjalnej uczniowie podziękowali kierownik szkoły s. Dorocie Michnie oraz nauczycielom za lata nauki i wręczyli im kwiaty. Bal rozpoczął się od pierwszego w życiu naszych uczniów poloneza. Następnie szóstoklasiści bawili się na dyskotece.
W imieniu uczniów dziękujemy rodzicom za przepiękne udekorowanie sali oraz przygotowanie iście królewskiego poczęstunku. Szóstoklasistom życzymy wielu dalszych sukcesów!11 CZERWCA - WYCIECZKA DO DELFINARIUM

Aby wynagrodzić całoroczny trud nauki i pracy, rodzice uczniów klas II f i III d zorganizowali swoim pociechom wycieczkę do Boudewijn Seapark. Jego największą atrakcją było niewątpliwie delfinarium, a tam niezwykłe pokazy ssaków. Dzieci mogły dotknąć delfina i zrobić sobie z nim zdjęcie. To była prawdziwa frajda. Radośnie bawiliśmy się też na wielu typowych dla parku rozrywki atrakcjach. Były więc karuzele, kolejki parkowe, zjeżdżalnie i gokarty. Podczas drogi powrotnej na twarzach dzieci widać było uśmiechy i radosne przeżycia. Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas i życzę udanych wakacji.
Anna Zalewska1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka, dla wielu najmłodszych uczniów naszej szkoły, był okazją do wspólnej zabawy w Stardust Park. Dzieci z wielkim entuzjazmem dawały upust swojej energii na licznych zjeżdżalniach, labiryntach, torze przeszkód, trampolinie, basenie z piłeczkami. Było dużo uśmiechu i fajnej zabawy.
Dobrze, że dzieci mogą kojarzyć naszą polską szkołę nie tylko z trudem nauki, ale także z radością zabawy i innymi ciekawymi przeżyciami.26 MAJA - DZIEŃ MATKI

Dzień Matki to w naszej szkole święto szczególne. W specjalnie na tę okazję udekorowanych klasach dzieci przygotowały niespodzianki swoim Mamom. Radosnym spotkaniom towarzyszyły: recytacja wierszy, popisy aktorskie, śpiew piosenek, zagadki, galeria portretów. Dzieci składały życzenia i wręczały Mamom własnoręcznie wykonane prezenciki i kolorowe laurki. Mamy były zachwycone i wzruszone a niejednej z nich popłynęły łzy radości.
Dziękujemy naszym MAMOM za pomoc, dobre słowo i miłość, której nic nam nie zastąpi.I KOMUNIA ŚWIĘTA


8 i 15 maja uczniowie klas drugich przeżywali uroczystość swojej
I Komunii Świętej.

PODZIĘKOWANIE Z DOMU DZIECKA


Rodzinny Dom Dziecka w Gniewie bardzo dziękuje całej społeczności naszej szkoły oraz wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie Kiermaszu Wielkanocnego, który odbył się w marcu. Za przekazaną sumę 3600 Euro został wybudowany dla dzieci plac zabaw. Dzieci z Domu Dziecka są bardzo szczęśliwe, że mają wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu.

DUCH STAREJ KAMIENICY


Uczniowie klas 4a, 4d i 4f, zainspirowani książką Anny Onichimowskiej, postanowili odegrać scenki związane z głównymi bohaterami powieści.
W każdej z klas obowiązkowo pojawił się uczeń przebrany za ducha Maćka, a towarzyszyły mu inne postaci z lektury: kot Prot IV, sroka Wiesława, Agata, pani Kowalska. Trzeba pochwalić inwencję i pomysłowość uczniów w dobieraniu elementów stroju i rekwizytów, przy pomocy których przemieniali się w wybraną przez siebie postać.SPOTKANIE Z PISARKĄ AGNIESZKĄ STEUR


W piątek i sobotę 15 i 16 kwietnia nasza szkoła gościła panią Agnieszkę Steur, mieszkającą od 17 lat w Holandii pisarkę, dziennikarkę i badaczkę języka. Na spotkaniu z młodszymi dziećmi pani Agnieszka zajmująco opowiadała o wydanych niedawno bajkach pt. Niespodziewane spotkanie Kwaska i ich bohaterze – krasnalu, natomiast starsze klasy poznały cykl fantasy Wojna w Jangblizji. Była to dla uczniów wyjątkowa okazja, by porozmawiać o literaturze oraz o pisaniu opowiadań i powieści z osobą, która zajmuje się tym zawodowo. Pani Agnieszka zdradziła kilka pisarskich tajników, podpowiadając na przykład, skąd czerpać inspirację oraz jak tworzyć ciekawe postaci i wiarygodne dialogi. Uczniowie chętnie zadawali pytania – nawet już po zakończeniu spotkania, kiedy autorka cierpliwie rozdawała autografy.
Pisarka ujęła wszystkich swoją serdecznością i optymizmem. Opowiadając o tym, jak już w dzieciństwie marzyła o pisaniu, zachęcała uczniów, by też nie bali się odważnych marzeń – i ich spełniania. Spotkanie na pewno na długo pozostanie nam w pamięci, a może nawet zachęci uczniów do prób literackich!KIERMASZ WIELKANOCNY


Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunki, pani Sylwii Naguszewskiej, w naszej szkole zorganizowany został Kiermasz Wielkanocny. Kiermasz ten odbył się w dniach 16 - 19 marca, a dochód ze sprzedaży wszystkich produktów przeznaczony został na potrzeby wybranego losowo Rodzinnego Domu Dziecka w Gniewie, w woj. pomorskim.
Uczniowie poszczególnych klas własnoręcznie przygotowali piękne ozdoby wielkanocne, pisanki, kartki świąteczne i palemki. Także Rodzice chętnie zaangażowali się w organizację kiermaszu przygotowując wspaniałe smakołyki, baranki z ciasta i świąteczne wypieki. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Na wyznaczony cel zostało zebrane i przekazane 3600,00 Euro.
Wszystkim zaangażowanym przekazujemy serdeczne podziękowania od prowadzących Rodzinny Dom Dziecka, którzy obiecali w przyszłości podzielić się relacją z wykorzystania darowizny.KONKURS RECYTATORSKI


2 marca 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla klas I-III, IV-VI - szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie szkoły podstawowej recytowali wiersze Danuty Wawiłow, gimnazjaliści - poezje Wisławy Szymborskiej.
Uczestnicy konkursu zaskoczyli jurorów i publiczność nie tylko piękną recytacją wierszy, ale również swoim przebraniem, a nawet krótką inscenizacją tekstu. Jury oceniało recytujących biorąc pod uwagę między innymi: pamięciowe opanowanie tekstu, intonację,zrozumienie tekstu wiersza, poprawność językową, ekspresję i ogólne wrażenie artystyczne. Oto lista laureautów:

Klasy I-III:
1. Emilia Bargiel
2. Emilia Milkowski
3. Michalina Kunicka

Klasy IV-VI:
1. Katarzyna Król
2. Joanna Popławska
3. ex equo: Natalia Pisarewska i Damian Dobrzyński

Gimnazjum:
Dominika Łyszkowicz

Laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Wszyscy biorący udział w konkursie dostali nagrody pocieszenia.
Uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w innych konkursach organizowanych w naszej szkole.UCIECZKA SMOKÓW


27 lutego 2016 r. klasa II h wraz z wychowawczynią, panią Mariolą Kuleszą, przygotowała inscenizację pt. Ucieczka Smoków. Uczniowie zainspirowani nauką wiersza Agnieszki Frączek postanowili przedstawić jego treść swoim rodzicom, koleżankom i kolegom. Przygotowany w ciekawy sposób występ urozmaicony był dekoracjami i kolorowymi kostiumami wykonanymi przez dzieci. Inscenizacja bardzo podobała się wszystkim widzom i aktorska grupa otrzymała wiele braw.GALIMATIAS Z MIESIĄCAMI


30 stycznia 2016 r. klasa I g wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Andryszczyk, przygotowała przedstawienie pt. Galimatias z miesiącami, inspirowane cyklem utworów Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”. Młodzi aktorzy fantastycznie odegrali swoje role. Włożyli wiele trudu w naukę ról, a także wyrażania emocji oraz poprawnej wymowy. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie i został nagrodzony gorącymi brawami. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy I g za ogromne zaangażowanie w przygotowanie przepięknych kostiumów.TRADYCYJNE JASEŁKA

24 stycznia 2016 r., jak każdego roku po Bożym Narodzeniu, najmłodsi uczniowie naszej szkoły przedstawili w kościele tradycyjne jasełka. Pani Mariola Kulesza przygotowała z dziećmi krótką scenkę z betlejemskiej szopki otoczonej rzeszą aniołów, do której z pokłonem zdążali pastuszkowie i dzieci. Choć ci mali goście nie mieli wielkich podarków, to jednak ofiarowali nowonarodzonemu Jezusowi swoje kochające serca i dobre uczynki. A to właśnie te dary najbardziej ucieszyły Boże Dzieciątko. Na zakończenie przedstawienia wybrzmiało przesłanie, jakie dzieci chciały wszystkim nam przekazać: Bądź dobry i pamiętaj! Zajrzyj w swoje serce - nie tylko od święta.

BAL KARNAWAŁOWY 2016

17 stycznia w naszej szkole zaroiło się od księżniczek, bohaterów Gwiezdnych wojen i sympatycznych zwierzątek. Wszyscy przybyli, aby jak co roku przy wspaniałej muzyce bawić się na balu karnawałowym! Rodzice zadbali o piękne udekorowanie sali i pyszny poczęstunek, a nauczyciele o to, aby mali goście dobrze i bezpiecznie się bawili. Przebierańcy chętnie uczestniczyli w wesołych zabawach oraz licznych konkursach z nagrodami, w tym na najlepszego tancerza, na najoryginalniejszy makijaż i maskę oraz na najbardziej kolorowe przebranie. Więcej jednak niż rywalizacji było śmiechu i zabawy. Żadne dziecko nie wyszło z pustymi rękami! Bal dostarczył uczniom wielu miłych wrażeń. Zapraszamy za rok!KOPCIUSZEK- przedstawienie przygotowane przez rodziców


Współczesną wersję klasycznej baśni o Kopciuszku przygotowali i 16 stycznia wystawili rodzice uczniów klasy 6 f, w której opiekę wychowawcy sprawuje p. Sylwia Maj. Choć przebieg akcji jest taki, jaki wszyscy znamy, to baśniowi bohaterowie przypominają raczej całkiem współczesne postaci - Książę zamiast zabijać smoki spędza czas przed ekranem smartfona, a Matka Chrzestna, zamawia Kopciuszkowi taksówkę. W pamięci widzów na pewno na długo zostanie widok Macochy przygotowującej się na bal w rytmie piosenki Być kobietą, zabawa w pałacu królewskim przy dźwiękach hitu Ona tańczy dla mnie czy wjazd na scenę Matki Chrzestnej na hulajnodze, akcentowany przez dźwięki z filmu Mission Impossible Trafność obsady, niezwykle starannie dobrane kostiumy i rekwizyty oraz odpowiednie dekoracje złożyły się na sukces przedstawienia. To kolejna inicjatywa teatralna tej grupy rodziców. W sztuce wystąpili:

Kopciuszek - Katarzyna Lewandowska
Macocha - Małgorzata Czesuła
Pierwsza Siostra - Zofia Maliszewska
Druga Siostra - Elżbieta Suteniec
Matka Chrzestna oraz Śpiąca Królewna - Teresa Rzewuska
Książę, co pokona smoka - Bogdan Sidor
Królowa - Ewa Wierzbicka
Pomocnik Księcia - Magda Sidor
Królewna Śnieżka oraz Narrator - Elżbieta Kryńska
Księżniczka na ziarnku grochu - Sylwia Maj
Wykonawcom gratulujemy i dziękujemy!


CHÓR DROHICZYŃKICH WARSZTATÓW MUZYKI LITURGICZNEJ

9 stycznia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole młodych ludzi, którzy tworzą amatorski chór muzyki liturgicznej. Przedstawili nam oni piękny repertuar polskich kolęd wykonywanych w mistrzowski sposób, z młodzieńczą ekspresją i radością. Była to okazja do pielęgnowania polskiej tradycji - wspólnego kolędowania, a także do poznania młodych talentów. Spotkanie stało się zachętą do szukania własnych talentów i wytrwałej pracy w dążeniu do artystycznych celów. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie spotkania i naszym Gościom za wspaniały koncert.

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

12 grudnia 2015 r. w naszej szkole przeżywamy tradycyjne spotkania wigilijne, które przypominają nam o polskich tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Klasa III a, z pomocą pani Marioli Kuleszy i rodziców, przygotowała przedstawienie o betlejemskiej szopce, które - między innymi - w bajkowy sposób tłumaczyło zwyczaj strojenia świątecznej choinki. Gratulujemy pomysłowości i pracowitości w przygotowaniu sceny i kostiumów.ŚWIĘTY MIKOŁAJ I ZWYCZAJE WIGILIJNE

8-12 grudnia to dni odwiedzin Św. Mikołaja w naszej szkole. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały miłe prezenty. Ponieważ to ostatni tydzień nauki przed świątecznymi feriami, to w wielu klasach rodzice przygotowali symboliczne wigilie z tradycyjnymi potrawami i łamaniem się opłatkiem. Klasa II a gościła muzyczny duet, który wspaniale akompaniował dzieciom przy śpiewaniu znanych polskich kolęd. Idą święta!11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś przypada 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się na powrót krajem wolnym. Z tej okazji w kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli odprawiona została uroczysta Msza Św. o pomyślność i bezpieczeństwo dla naszej Ojczyzny oraz za emigrację polską w Belgii pod przewodnictwem Ks. Prałata Ryszarda Sztylki - rektora PMK na kraje Beneluksu oraz z udziałem Jego Ekscelencji Pana Artura Harazima, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Królestwie Belgii. Przed Mszą Św. uczniowie klasy 6,f ze SPK im. Jana Pawła II przy PMK w Brukseli przygotowali krótką okolicznościową akademię. Przypomnieli w niej smutek lat zaborów i niewoli, żałobę przegranych powstań, tęsknotę za utraconą ojczyzną, pracę pokoleń naszych przodków nad utrzymaniem języka polskiego i polskiej tradycji, aż do radości roku 1918, w którym nareszcie udało się Polsce odzyskać niepodległość. .
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁYW bieżącym roku 24 października obchodzimy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły - Jana Pawła II.
Z tej okazji klasa VI d wraz z katechetką - panią Iwoną Porowską, przygotowała montaż słowno - muzyczny przypominajacy postać i zasługi naszego wspaniałego Rodaka.PASOWANIE NA UCZNIAZ okazji Święta Patrona Szkoły, 24 października 2015 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych.TEATRZYK KUKIEŁKOWY

21 pażdziernika 2015 r. gościliśmy w naszej szkole teatrzyk lalkowy BAJKA z Warszawy, który przedstawił nam Bajkę o rybaku i złotej rybce. To znana bajka z morałem i praktyczną mądrością życiową: bądź hojny, pokorny, pracowity i gorliwy oraz umiarkowany. Bajka o tym, do czego prowadzi zbytnia chciwość. Wszyscy widzowie z wielkimi emocjami śledzili kolejne sceny i żywo reagowali na przedstawiane wydarzenia. Widowisko bardzo się podobało i aktorzy otrzymali wielkie brawa. Po przedstawieniu dzieci mogły się zapoznać z elementami składowymi takiego teatrzyku, a także spróbować swoich umiejętności w animowaniu kukiełki.

UROCZYSTOŚCI W LOMMEL

27 września 2015 r. delegacja z naszej szkoły brała udział w uroczystościach na cmentarzu w Lommel, które upamiętniały poświęcenie życia przez polskich żołnierzy w wyzwalaniu Belgii w czasie II wojny światowej.