ROK SZKOLNY 2016/2017


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


W sobotę 24 czerwca uczniowie trzeciej klasy gimnazjum zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością akademię, którą przygotowali razem z panią Haliną Szołtysik na pożegnanie ze szkołą. W części oficjalnej gimnazjaliści we wzruszający sposób wyrazili swoją wdzięczność rodzicom za to, że ci byli ich pierwszymi nauczycielami polskiego, dzięki czemu teraz doskonale mogą posługiwać się tym językiem. Słowa podziękowania skierowali także do dyrekcji szkoły i nauczycieli. Prezentowane w tle zdjęcia, które pokazywały uczniów w latach dzieciństwa i obecnie, wywołały uśmiech na twarzach wszystkich gości. Następnie gimnazjaliści przedstawili nie tak łatwe, jak się okazuje, życie współczesnych uczniów i nauczycieli z punktu widzenia różnych grup: rodziców, znajomych i społeczeństwa, by na koniec zaprezentować, jak jest naprawdę. Całość uzupełniała idealnie dobrana muzyka. W przygotowanych z przymrużeniem oka scenkach wystąpili wszyscy gimnazjaliści, którzy dowiedli, że posiadają duży zmysł spostrzegawczości, poczucie humoru oraz talent komediowy!
Swoją obecnością zaszczycił nas tego dnia Konsul Generalny, pan Jacek Grabowski, który wręczył uczniom świadectwa i dyplomy ukończenia gimnazjum. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe zdjęcia.
Naszym absolwentom życzymy wielu dalszych sukcesów!BAL GIMNAZJALNY


27 maja br. nasi uczniowie żegnali się ze szkołą i kolegami z klasy w uroczystej atmosferze. Rodzice absolwentów przygotowali uroczysty bal z okazji ukończenia nauki w gimnazjum. Młodzież rozpoczęła go od poloneza, by potem bawić się do późna przy popularnych przebojach.
SEKRETY PANA KLEKSA PRZED WAKACJAMI


Ostatnie lekcje przed wakacjami uczniowie klasy czwartej spędzili na szukaniu drogi do… sekretów pana Kleksa. Jak wiadomo, to miejsce znajdowało się na trzecim piętrze akademii, ale nikt poza panem Kleksem i szpakiem Mateuszem nie wiedział, jak tam dotrzeć. Do czasu! Czwartoklasiści dzielnie rozwiązywali zagadki i łamigłówki, wykorzystując wiedzę z lektury, ale nie tylko. Przy okazji powtórzyli wiadomości o głoskach, synonimach i homonimach, porównaniach, częściach mowy oraz ortografii. Szukali na mapie byłych stolic Polski i rzek z wiersza „Kłótnia rzek”Jana Brzechwy oraz zastanawiali się, czy barszcz ukraiński i ryba po grecku to polskie dania. Każde kolejne zadanie, dobrze rozwiązane, przybliżało ich do odgadnięcia hasła, które wskazywało drogę do sekretów pana Kleksa. Wszystkim klasom się udało! Gratulacje
ZEBRALIŚMY 960 EURO NA FUNDACJĘ „KASISI”!


W tym roku nasza szkoła włączyła się w III edycję ogólnopolskiej akcji „Ozłacamy Kasisi”, której celem była zbiórka pieniędzy na fundację Szymona Hołowni (www.fundacjakasisi.pl). Kasisi to wioska misyjna w Zambii, w której pracują polskie misjonarki, a fundacja pomaga chorym i osieroconym dzieciom tam mieszkającym.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, ponieważ samodzielnie zaproponowali sposób zebrania pieniędzy i entuzjastycznie przystąpili do realizacji projektu. Szczególnie dziękujemy uczniom klas piątych i szóstych, którzy bardzo zaangażowali się w zbiórkę. Wymyślona i przeprowadzona przez nich akcja sprzedaży w szkole własnoręcznie upieczonych ciast, ciasteczek i naleśników okazała się ogromnym sukcesem. Przez cały maj (bo wtedy realizowaliśmy projekt) ze sprzedaży wypieków zebraliśmy dzięki naszym uczniom aż 330 euro!
Ale to nie wszystko. Jako główne działanie podczas finału akcji szóstoklasiści zaproponowali loterię, którą przeprowadziliśmy 10 czerwca, w trakcie szkolnego Dnia Dziecka. Dochód ze sprzedaży losów wyniósł 630 euro! Nie udałoby się jednak tego osiągnąć, gdyby nie pomoc sponsora, czyli redakcji „Gazetki”, oraz wszystkich tych, którzy przynieśli fanty – zabawki i książki. Jeszcze raz Wam dziękujemy!

Dochód z całej akcji, czyli 960 euro, zostanie przelany na polskie konto fundacji „Kasisi” w lipcu.


FESTYN RODZINNY10 czerwca 2017 r. odbył się na stadionie sportowym Adrien Bertelson rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka. Atrakcjom przygotowanym na to święto nie było końca. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w wielu konkursach. Oczywiście przeważały konkursy sportowe takie jak: olimpijka, bieg z przeszkodami, rzuty do celu, skok w dal.Zawody sportowe przygotowane były nie tylko z myślą o uczniach, ale także i o rodzicach, którzy bawili się doskonale biorąc udział w sportowej rywalizacji.
Nie mogło zabraknąć również rodzinnych konkursów tanecznych i muzycznych takich jak: „Jaka to melodia” czy „Jedna ręka, jedna noga”.
W trakcie trwania festynu odbywały się rozgrywki piłki nożnej dla chłopców i dziewcząt z naszej szkoły, poprowadzone przez polonijną drużynę piłkarska FC Sokol Bruksela. Piłkarze rywalizowali do samego końca z ogromnym zaangażowaniem mimo bardzo słonecznej pogody.
Podczas naszego święta odbyła się również loteria fantowa, w ramach realizowanej w naszej szkole akcji „Ozłacamy Kasisi”. Wszystkie losy sprzedały się w niezwykle szybkim tempie na sumę 630 €. Zostanie ona w całości przekazana na Fundacje Szymona Hołowni.
O oprawę muzyczną naszej imprezy zadbał DJ Albert, a Rada Rodziców zatroszczyła się o poczęstunek i napoje dla każdego uczestnika festynu.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego święta i zapraszamy na kolejne za rok.
26 MAJA - DZIEŃ MATKI
Uroczystości z okazji Dnia Matki na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. To wyjątkowe święto każdy z nas zna i szanuje. Również w tym roku w wielu klasach obchodzone było ono bardzo uroczyście. Wzruszające wiersze i piosenki, radosne scenki z życia rodziny przypominały wszystkim o roli Matki w życiu każdego człowieka. Pięknie udekorowane sale, życzenia, własnoręcznie wykonane prezenciki, laurki, kwiaty, słodkie poczęstunki i moc uścisków były powodem do radości, a czasami i wzruszeń. Były wyrazem wdzięczności za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniale wybacza. Atmosfera klasowych uroczystości była podniosła, a jednocześnie bardzo radosna i rodzinna. Takie spotkania są zapewne okazją do bliższego poznania i do wyrażenia podziękowań za trud włożony w wychowanie swoich pociech.

WSZYSTKIM MAMUSIOM Z NASZEJ SZKOŁY ŻYCZYMY WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI,
GALA KONKURSU „DYKTANDO POLONIJNE”20 maja br. w salonach Ambasady RP w Brukseli odbyła się Uroczysta Gala Konkursu „Dyktando Polonijne” w Królestwie Belgii. Polonijni Mistrzowie Ortografii Polskiej otrzymali nagrody od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast wicemistrzowie od Pana Ministra Adama Kwiatkowego z KPRP.
Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Alicja Romej, Aleksander Pych i Brygida Rzewuska.W spotkaniu wzięli także udział rodzice wyróżnionych uczniów, nauczyciele, dyrektorzy szkół i organizacji polonijnych oraz zaproszeni goście. Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Mistrz Mowy Polskiej, aktor Dariusz Bereski z Wrocławia.
„PRZYSTANEK HISTORIA” W BRUKSELIW dniach 12-14 maja br. w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej gościli pracownicy Archiwum IPN oraz Biura Edukacji Narodowej.
Podczas wizyty przeprowadzili lekcje dla uczniów kl. IV-VI i gimnazjum. Zajęcia odbywały się w ramach „Przystanku Historia w Brukseli”. Klasy IV miały okazję do zapoznania się z grą „Awans”, klasy V, VI i gimnazjum przeprowadzały „Śledztwo katyńskie”.
Dodatkowo klasy starsze uczestniczyły również w lekcjach o Polskim Państwie Podziemnym. Uczniowie mieli doskonałą okazję zapoznania się z przechowywanymi w archiwum dokumentami i zdjęciami dotyczącymi m.in. Powstania Warszawskiego czy małego sabotażu.

Ostatniego dnia wizyty w szkole, goście spotkali się z nauczycielami, reprezentującymi także inne polskie placówki szkolne w stolicy Belgii. Podczas spotkania scharakteryzowano zasób archiwalny IPN, powiedziano o konkursach, projektach, portalach tematycznych, materiałach edukacyjnych oraz przedstawiono ofertę archiwum skierowaną do uczniów i nauczycieli.
14 maja w Ambasadzie RP w Brukseli odbyło się także uroczyste otwarcie „Przystanku Historia” z udziałem Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i Ambasadora Artura Orzechowskiego.
UROCZYSTY FINAŁ KONKURSU BIBLIJNEGOW sobotę 13 maja br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom i dyplomów uczestnikom KONKURSU BIBLIJNEGO zorganizowanego przez s. Agatę Kożuchowską. Wręczenia nagród dokonał ks. Proboszcz Władysław Walaszczyk. W wydarzeniu wzięła udział także s. Dorota Michna - kierownik szkoły oraz przedstawiciele rodziców. Ks. Władysław wyraził radość z zainteresowania młodzieży tematyką biblijną i gratulował zwycięzcom wiedzy i zdobytych wyników.
DYKTANDO POLONIJNE


W sobotę 6 maja w budynku naszej szkoły odbyło się DYKTANDO POLONIJNE zorganizowane dla uczniów szkół polskich na terenie Belgii.
Komisja Sprawdzająca Dyktando Polonijne wyłoniła ZWYCIĘZCÓW konkursu w poszczególnych grupach wiekowych.
Z naszej szkoły laureatami zostali:
Klasy 2-3
III miejsce - Alicja Romej ( 81,5/83 pkt) i Aleksander Pych (81,5/83 pkt)

Klasy 4-6
II miejsce - Brygida Rzewuska (132,5/134 pkt)
Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów.

Dokładne wyniki przedstawia protokół Komisji.

PROTOKÓŁ KOMISJI- zobacz


DZIEŃ FLAGI I ŚWIĘTO POLONIIW niedzielę 30 kwietnia w kościele Notre Dame de la Chapelle odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Flagi i Święta Polonii. Organizatorami tego wydarzenia byli Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Artur Orzechowski oraz Prezes Rady Polonii Belgijskiej Józef Ptaszyński we współpracy z Ks. Rektorem Polskiej Misji Katolickiej o. Ryszardem Sztylką OMI.

Uroczystą Mszę Św. uświetnił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia”. Cała uroczystość odbyła się w asyście Pocztu Sztandarowego Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych organizacji polonijnych. Zaprezentowane również zostały wszystkie flagi i sztandary Polonii Belgijskiej, świadczące o naszej długoletniej obecności na ziemi belgijskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele społeczności naszej szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Niektórym przypadł zaszczyt wystąpienia w reprezentacji pocztów sztandarowych. Na koniec odbył się koncert młodzieżowej orkiestry, która wykonała wiązankę melodii polskich tańców narodowych.
Cała uroczystość miała podniosły charakter i była wymownym manifestem przywiązania do Ojczyzny i poszanowania narodowych tradycji.


SZKOLNY KONKURS BIBLIJNY


29 kwietnia br. w naszej Szkole odbył się Konkurs Biblijny z wiedzy dotyczącej Ewangelii wg św. Łukasza. Wzięło w nim udział 36 uczniów z klas gimnazjalnych.
Najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:
1. Adrian Zawistowski- klasa 3 gimnazjum (24 pkt)
2. Ex aequo:
Klaudia Komosa- klasa 3 gimnazjum (23 pkt)
Oliwia Kowalczyk - klasa 1 gimnazjum (23 pkt)
Magdalena Zagubień - klasa 3 gimnazjum (23 pkt)
3. Karol Szukszta - klasa 3 gimnazjum (22 pkt)
4. Ex aequo:
Julia Kryńska- klasa 1 gimnazjum (20 pkt)
Amelia Prymaka- klasa 1 gimnazjum (20 pkt)
Angelika Wyszyńska- klasa 3 gimnazjum (20 pkt)
5. Ex aequo:
Filip Frątczak- klasa 3 gimnazjum (19 pkt)
Klaudia Jabłońska- klasa 3 gimnazjum (19 pkt)
Katarzyna Król- klasa 1 gimnazjum (19 pkt)
Natalia Tołwińska- klasa 3 gimnazjum (19 pkt)

Serdecznie gratulujemy!

/ Organizator - s. Agata Kożuchowska MChr./


AKADEMIA PANA KLEKSA


W marcu br. uczniowie klasy IVa na lekcji języka polskiego zawitali do akademii pana Kleksa. Zrobiła ona na nich tak ogromne wrażenie, że w domu postanowili wykonać makietę tej nietypowej szkoły. Przy użyciu wszelkich dostępnych im materiałów wykonali piękne miniatury akademii. Niektórzy wykorzystali klocki Lego, inni żywe kwiaty. Umiejętności i możliwości uczniów zachwyciły nie tylko nauczycielkę, ale również ich samych. Wszyscy uczniowie dołożyli starań, by ich prace były ciekawe, oryginalne i estetyczne. Z pewnością im się to udało, co można zobaczyć na zdjęciach.
LAPBOOKOWY ZAWRÓT GŁOWYJak omówić lekturę, żeby zaangażować wszystkich do aktywnego uczestniczenia w lekcji? Klasy czwarte znalazły sposób: stworzenie kolorowego lapbooka! Bohaterowie „Ducha starej kamienicy” ożyli w stworzonych przez uczniów niezwykle pomysłowych książkach, które stały się w ten sposób skarbnicą wiedzy o lekturze, ale też o zasadach ortograficznych! A gdyby tego było mało, dzieci przygotowały gry z alternatywnymi przygodami postaci z książki. To były ciekawe lekcje!
25 LUTEGO - BAL KARNAWAŁOWYNiech żyje bal!

Po raz pierwszy w historii naszej szkoły bal karnawałowy poprowadzili uczniowie - i zrobili to w brawurowy sposób! Wodzirejem klas szkoły podstawowej był przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Adrian Kulesza, a towarzyszyła mu Patrycja Szpręglewska. Do zabawy zachęcały także Olivia Mróz i Alicja Vanhaverbeke. Bal gimnazjalistów poprowadziły Katarzyna Król, Wiktoria Sekida oraz Klaudia Jabłońska.
Nie żałowali ci, którzy uczestniczyli w szkolnej zabawie, ponieważ wszystkim dopisywały humory podczas zabaw ruchowych i tanecznych oraz konkursów. Nikt nie opuścił balu z pustymi rękami - każdy otrzymał prezent-niespodziankę oraz słodki upominek. Jak zwykle smaczny poczęstunek oraz przepiękny wystrój sali przygotowały mamy z Rady Rodziców, a oprawę muzyczną z efektami świetlnymi zapewnił DJ Albert. Zabawie i śmiechowi nie było końca.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie balu, p. Agnieszce Andryszczyk za przygotowanie i prowadzenie zabaw dla młodszych dzieci a p. Sylwii Maj za opracowanie scenariuszy i przygotowanie starszych uczniów do poprowadzenia imprezy oraz wszystkim nauczycielom, którzy czuwali nad dobrą zabawą i bezpieczeństwem uczniów.


FILMOWA ADAPTACJA „KRUKA I LISA”Jak ciekawie i w przystępny sposób pokazać uczniom na lekcji języka polskiego, na czym polega praca nad filmem? Czym zajmuje się kostiumolog, montażysta, scenograf czy scenarzysta? Jak wygląda praca reżysera i aktorów? Kim jest klapserka? Okazuje się, że najłatwiej i najbardziej obrazowo jest stworzyć z uczniów ekipę filmową. Tak właśnie zrobili uczniowie klasy 5d i 5f naszej szkoły. Zaadaptowali tekst bajki Ignacego Krasickiego pt. „Kruk i lis” i stworzyli w klasie plan filmowy. W rolę kruka wcielili się Kamila Wądołowska i Dominik Arciszewski, a sprytnym lisem były Michalina Orłowska i Sara Ciszkowska. Na pochwałę zasługuje szczególnie praca Nicole Zabuskiej jako kostiumologa, Martyny Sielewonowskiej jako kamerzystki, Huberta Bukowskiego i Artura Wińskiego jako scenarzystów oraz Nelii Meyers jako reżysera. Uroczymi klapserkami były Julia Bajko i Emilia Rybałtowska, a nad pracą uczniów czuwała p. Sylwia Maj.


WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI


15 lutego 2017 r. zawitał do naszej szkoły teatr lalkowy „Bajka” z Warszawy, który przygotował dla dzieci przedstawienie pt. „Królewna i kwiat”. Spektakl reprezentował jedną z form teatru interaktywnego, który różni się od tradycyjnych przedstawień tym, że na różne sposoby angażuje publiczność, dając jej możliwość bardziej aktywnego kontaktu z bohaterami, ale także z innymi widzami - odbiorcami przedstawienia.

Tegoroczny projekt, poza prezentacją przedstawienia, stanowił kombinację warsztatów, dyskusji i symulacji. Wykorzystywane formy odwoływały się zarówno do tradycyjnych elementów teatralnych (takich jak odgrywanie roli, użycie dialogu-scenariusza, kostiumów), jak i dramy edukacyjnej oraz symulacji - strukturalizowanej gry fabularnej, podczas której uczestnicy zmuszeni byli podejmować różne decyzje dotyczące fikcyjnych, ale życiowo prawdopodobnych sytuacji. Dzieci poznawały czar teatru poprzez uczestnictwo w rozpoznawaniu rodzajów muzyki i dźwięków, roli światła i rekwizytów.

Dla uczestników warsztaty okazały się wspaniałą przygodą i ciekawym doświadczeniem, a wspólnie przedstawiona bajka była ogromnym przeżyciem i pozostawiła niezapomniane wrażenia.BP WIESŁAW LECHOWICZ GOŚCIEM W NASZEJ SZKOLE


W sobotę 11 lutego 2017 r. odwiedził naszą szkołę bp Wiesław Lechowicz, który pełni funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji. Biskup Lechowicz przebywał w Brukseli w związku ze spotkaniem z belgijskimi biskupami, a także z wizytą duszpasterską wśród Polonii belgijskiej. Wizyta w naszej szkole była dobrą okazją do poznania środowiska szkolnego, rozmowy z rodzicami i do miłych spotkań z uczniami. Biskup Wiesław Lechowicz podziękował wszystkim za zaangażowanie i wszelkie starania włożone w wychowanie młodego pokolenia Polaków na emigracji. Na koniec spotkań nasz Gość złożył pamiątkowy wpis do szkolnej kroniki.ZAKOŃCZENIE ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO W AMBASADZIE


Uczniowie III kl. gimnazjum wraz z kierownik s. Dorotą Michną oraz p. Haliną Szołtysik mieli przyjemność uczestniczenia w uroczystości poświęconej zakończeniu Roku Sienkiewiczowskiego, która odbyła się w salonach Ambasady RP w Brukseli w sobotę, 4 lutego.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wykładu wicedyrektor Biblioteki Narodowej, p. Katarzyny Śląskiej, która zaprezentowała rękopisy Henryka Sienkiewicza oraz podzieliła się wieloma ciekawostkami z życia pisarza. Następnie uczniowie i nauczycielki z SPK im. Generała Maczka przy Ambasadzie RP w Antwerpii zaprosili wszystkich na przedstawienie, które przeniosło widzów w świat postaci znanych z książek noblisty. Byli więc Staś i Nel, Zbyszko z Bogdańca, Krzyżacy, Wołodyjowski, Ligia...
Na koniec uroczystości przewidziano smaczną niespodziankę, czyli wyjątkowy tort z dekoracją kojarzącą się z powieścią „W pustyni i w puszczy”.
Uczniowie mogli też obejrzeć wystawę poświęconą wybitnemu pisarzowi. Spotkanie było idealną okazją, żeby bliżej poznać twórczość Sienkiewicza.


TRADYCYJNE JASEŁKA


Przedstawienia jasełkowe należą do tradycji naszej szkoły. W tym roku jasełka odbyły się w kościele Notre Dame de la Chapelle 22 stycznia, przed uroczystą Mszą Świętą dla dzieci. Wystąpili w nich uczniowie klasy II e oraz gościnnie Emilia Miłkowski z klasy IV a.
Młodzi artyści w specjalnie przygotowanych kostiumach i wśród scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiali sceny z narodzin Jezusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze, anioły i bohaterowie ulubionych dziecięcych bajek.
Przygotowania do jasełek trwały od kilku tygodni. Uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej że poza nauką tekstu dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Uczestniczyły w tradycji i miały możliwość zaprezentowania swoich artystycznych umiejętności. Ich dziecięca gra pełna była otwartości, szczerości, prostoty, radości i ciepła.
Tegoroczne piękne i oryginalne jasełka podbiły serca publiczności, czego wyrazem były gromkie brawa. Przedstawienie wyreżyserowała i przygotowała p. Anna Zalewska, a nad oprawą muzyczną czuwał p. Tomasz Murawski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim parafianom i gościom, którzy tak licznie przybyli na nasze przedstawienie. Życzymy otwartości na innych, dużo zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodującego przemianę w innych i w nas samych, bo „wtedy zawsze jest Boże Narodzenie”.
Anna ZalewskaWARSZTATY HISTORYCZNE Z INSTYTUTEM PAMIĘCI NARODOWEJ


W dniach 11-14 stycznia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN, którzy prowadzili z uczniami warsztaty o tematyce historycznej. Nasi goście: dr Tomasz Ginter, Karol Madaj, Agnieszka Kołodziejska i Urszula Gierasimiuk, w ciekawy sposób przedstawiali najnowszą historię Polski i przez to rozbudzali zainteresowanie uczniów tą tematyką. W trakcie prowadzonych zajęć, wykorzystując przygotowane gry historoczyczne, prezentacje multimedialne, bogatą wystawę „OD WOJNY DO ZWYCZĘSTWA” starali się przybliżyć ważne wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny. Była to dla nas wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

SPOTKANIA OPŁATKOWE


W ostatnim tygodniu nauki przed świętami, w dniach 14, 16 i 17 grudnia 2016 r., odbyły się w naszej szkole spotkania opłatkowe.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadzili nas uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy przygotowali występy o tematyce świątecznej oraz spektakl opowiadający legendę o choince - scenografia i stroje zachwyciły wszystkich. Po przedstawieniach wszyscy razem zaśpiewaliśmy przy wtórze gitary najpiękniejsze polskie kolędy. Spotkania zakończyły się składaniem życzeń oraz tradycyjnym łamaniem się opłatkiem.
PECHOWY MIKOŁAJ
Co by się stało, gdyby Mikołaj… utknął w kominie? Dzieci nie dostałyby prezentów i na pewno byłyby bardzo smutne! Na szczęście nasi uczniowie mieli mnóstwo pomysłów na to, jak można by pomóc nieszczęsnemu Mikołajowi: rozpalając ogień w kominku (oj, to pewnie byłoby dość bolesne!), sprowadzając renifery, strasząc Mikołaja pająkami… Niezależnie od sposobu, w każdej sytuacji udało się uratować Świętego, który odwdzięczył się oczywiście upominkami!

SPOTKANIE Z ŚW. MIKOŁAJEM


Jak każdego roku św. Mikołaj odwiedził naszą szkołę, aby obdarować prezentami dzieci.

Mikołaj miał dużo pracy, bo w dniach od 6 do 10 grudnia musiał przygotować dla każdego ucznia choćby małą paczkę. Dobrze, że tak chętnie pomogli mu w tym Rodzice.

Każda klasa miała okazję osobiście spotkać św. Mikołaja i odebrać miły podarunek. Było dużo radości, nie zabrakło też pamiątkowych zdjęć.

WIELKI KIERMASZ ŚWIĄTECZNY


W dniach od 30 listopada do 3 grudnia odbywał się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny, z którego dochód przeznaczony został na leczenie ciężko chorego Adasia Skrzypka. Na kiermaszu można było nabyć ręcznie robione kartki, pocztówki, choinki z różnorodnych tworzyw, cudowne bombki, piękne stroiki, łańcuchy i mnóstwo najrozmaitszych dekoracji. Wszystkie ozdoby zostały przygotowane przez uczniów, opiekunów, nauczycieli i rodziców, którzy następnie z wielkim zaangażowaniem prowadzili także ich sprzedaż. Radzie Rodziców dziękujemy za przepyszne świąteczne wypieki, szyszki, lukrowane pierniki, gofry, pączki, pierogi, krokiety i nieziemski wigilijny bigos.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się też loteria świątecznych prezentów, w której każdy los wygrywał.
Cały kiermasz wzbudził wiele zainteresowania – udało nam się zebrać pokaźną sumę 6500 euro!
TO PRAWDZIWY DAR DOBROCI PŁYNĄCY Z LUDZKICH SERC DLA MALUTKIEGO ADASIA SKRZYPKA Z POLSKI.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu, którzy odwiedzili nasz kiermasz i wybrali coś dla siebie. Jesteśmy wdzięczni za trud i czas poświęcony przy organizacji całego przedsięwzięcia.

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 2016 r. w kościele Notre Dame de la Chapelle o godz. 18.00 odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uczniowie II klasy gimnazjum przypomnieli ówczesną sytuację Polski. Recytowane wiersze i śpiewane pieśni patriotyczne ukazały nam nastroje towarzyszące Polakom w czasach niewoli: żal, smutek i tęsknotę za wolną ojczyzną. Akademię zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.
Po akademii ks. prałat Ryszard Sztylka, rektor PMK na kraje Beneluksu, odprawił mszę św. w intencji ojczyzny – o jej pomyślność i bezpieczeństwo oraz w intencji wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie. W uroczystościach uczestniczył również Ambasador RP w Królestwie Belgii pan Artur Orzechowski .

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „JESIEŃ WOKÓŁ NAS”


Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez panią Annę Zalewską było stworzenie pracy obrazującej piękno jesieni, a jego głównym celem zachęcenie uczniów naszej szkoły do twórczego i kreatywnego działania, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody, rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć i przeżyć za pomocą plastycznych środków wyrazu, a także promowanie młodych talentów.
W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w konkursie zgłoszono 89 prac, wykonanych najrozmaitszymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi, z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym suszu jesiennego.
Temat konkursu okazał się wyjątkowo wdzięczny i ciekawy, bowiem prace wykonane przez młodych artystów są bardzo pomysłowe. Wszystkie one wzbudziły zachwyt i niewątpliwie każdy z autorów zasługuje na pochwałę i uznanie. Odwiedzający wystawę zgodnie stwierdzali, że jesień potrafi być naprawdę piękna i tajemnicza oraz że urzeka swoją urodą.
Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Jury złożone z przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i uczniów miało twardy orzech do zgryzienia.
Po intensywnych naradach przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach:

KLASY I - III
Patrycja Purta - I miejsce
Natalia Koczorowska IIE - II miejsce
Lisa Mielniczuk IIIB - III miejsce

WYRÓŻNIENIA
Alicja Ramej - IIIH
Aleksandra Włodkowska - IG
Michalina Kunicka - IIID
Alicja Wojtusik i Nicole Ostaszewicz - IID
Michał Zalewski
Victoria Prończuk - IIC
Aleksandra Abramowicz - IIA
Łukasz Włodkowski - IIIF
Barbara Marciniak - IIIB

KLASY IV - VI
Cassandra Druet IVA - I miejsce
Wiktoria Maton IVB - II miejsce
Julia Pyzowska IVA - III miejsce

WYRÓŻNIENIA
Patrycja Szpręglewska - VIC
Dominik Włodkowski - VF

GIMNAZJUM
WYRÓŻNIENIA
Laura Moczulska - Ig
Kinga Puchalska - Ig

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, gratulujemy pomysłów, wykonania i życzymy dalszych sukcesów.ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY, ŚW. JANA PAWŁA II22 października 2016 r. społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Święto Patrona Szkoły, św. Jana Pawła II. Z tej okazji w kościele Notre Dame de la Chapelle odprawiona została Msza św., której przewodniczył o. Władysław Walaszczyk OMI, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej. Po Mszy odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci z klas pierwszych w poczet uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana Pawła II w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Misji Katolickiej. Honorowym gościem całej uroczystości był Ambasador RP w Belgii - pan Artur Orzechowski . W ceremonii wzięło udział osiem klas pierwszych wraz z wychowawcami, kierownik s. Dorota Michna, grono pedagogiczne oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście uczniów naszej szkoły.


Ślubowanie to bardzo ważna chwila dla każdego pierwszoklasisty, to symbol dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. W niezwykle podniosłej atmosferze, w pięknych świątecznych strojach, w kolorowych biretach na głowach - pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania s. Dorota Michna oraz Ambasador pan Artur Orzechowski dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Łącznie stu osiemdziesięciu dwóch uczniów zostało przyjętych do grona społeczności uczniowskiej. Były życzenia, deklaracje od rodziców i zaproszonych gości, zrobiono również pamiątkowe zdjęcia każdej klasie. Ukoronowaniem aktu pasowania na ucznia było wręczenie pamiątek i słodki poczęstunek. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych Pociech, a pierwszakom życzymy dużo radości i wielu sukcesów w nauce.

Część artystyczną poświęconą Świętemu Janowi Pawłowi II przygotowali uczniowie klasy 6e i 1 gimnazjum pod przewodnictwem s. Agaty Kożuchowskiej i katechetki p. Iwony Porowskiej. Były więc religijne utwory poetyckie, ulubiona pieśń Jana Pawła II „Barka” i myśli naszego Wielkiego Rodaka. W pięknej oprawie oratorskiej, muzycznej i plastycznej zostały przypomniane najważniejsze chwile z życia Jana Pawła II, którego dzisiaj postrzegamy jako drogę do świętości. Wzywał bowiem każdego z nas do odwagi i ufności. Wołał: „Nie lękajcie się”, „Jesteście moją nadzieją”. Młodzi członkowie społeczności uczniowskiej zadeklarowali, że postarają się nie zawieść tych nadziei i oczekiwań. Kolejny raz przekonaliśmy się, że emocje związane z osobą Świętego Jana Pawła II nie opadają, lecz skłaniają do refleksji i powodują moc wzruszeń. Jego obecność, niezapomniane myśli i idee na zawsze zostały zapisane w życiu każdego z nas.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ15 października 2016 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie kl. II G pod opieką pani Agnieszki Andryszczyk przygotowali piękny program artystyczny, w którym serdecznie podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę i trud włożony w ich edukację i wychowanie.
Akademia rozpoczęła się od powitania wszystkich nauczycieli, zgromadzonych gości i uczniów naszej szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali swe talenty i umiejętności w części artystycznej. W programie nie zabrakło wielu ciekawych, a nawet humorystycznych wierszy i piosenek obrazujących ciężką pracę nauczycieli. Po części artystycznej występujący w niej uczniowie wręczyli nauczycielom białe róże, składając życzenia i podziękowania za trud ich pracy, wytrwałość i niewiarygodną cierpliwość okazywaną na co dzień, co doskonale obrazują słowa zaśpiewanej piosenki: „Chociaż trzeba mieć cierpliwość jak aniołów sto, by z uśmiechem przekazywać tyle wiedzy...” Na koniec głos zabrała s. Dorota - kierownik naszej szkoły, dziękując uczniom kl. II G za wspaniale przygotowaną akademię, a nauczycielom za zaangażowanie w pracę, wyrozumiałość, życzliwość i serdeczność, którymi niezmiennie obdarzają uczniów.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej kierownik naszej szkoły s. Dorota Michna i nauczyciele otrzymali zaproszenie na spotkanie od pana Ambasadora RP Artura Orzechowskiego oraz pana Konsula Generalnego Piotra Adamiuka.
Spotkanie, połączone z poczęstunkiem, odbyło się 14 października w salonach Ambasady RP w Brukseli.
Pan Ambasador podziękował zgromadzonym nauczycielom za ich pracę edukacyjną i włączanie się w inicjatywy upowszechniające polski język, kulturę i historię, a także życzył dalszych sukcesów zawodowych i osobistych. Następnie odczytał list Prezydenta RP i jego małżonki skierowany do nauczycieli szkół polonijnych.
W uroczystości uczestniczyli nauczyciele z wszystkich polskich szkół w Belgii, była to więc doskonała okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń.

WARSZTATY PEDAGOGICZNE W SZKOLE


W dniach od 28 września do 1 października 2016 r. gościliśmy w progach naszej szkoły doświadczonego pedagoga - panią mgr Urszulę Sierżant z Gdyni. Pani Urszula od paru lat współpracuje z naszą szkołą, prowadząc warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Tym razem zaangażowani zostali także rodzice,

Warsztaty rozpoczęły się od szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Przedmiotem wspólnej pracy było wykorzystanie umiejętności interpersonalnych oraz technik pomocnych w budowaniu i podtrzymaniu dobrych relacji z rodzicami. Nauczyciele pod umiejętnym kierownictwem prowadzącej zastanawiali się nad wpływem środowiska rodzinnego i szkolnego na kształtowanie postaw oraz rozwój emocjonalny dziecka. Uczestnicy mogli poznać mechanizmy rządzące relacją dziecko - dorosły, uczyli się wspierania dziecka w rozwoju i internalizacji wartości. Efektem wspólnych zmagań szkoleniowych było określenie i wypracowanie spójnej strategii oddziaływań wychowawczych oraz wzmocnienie nauczyciela i rodzica w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo.


W klasach V i VI tematem spotkań było „Myślenie twórcze w procesie uczenia się”. Uczniowie mieli okazję poznać metody uczenia się ułatwiające zarówno kodowanie, jak i odtwarzanie nowych informacji. Wspólnie z prowadzącą warsztaty odkrywali mnemotechniki jako twórcze narzędzie pracy rozwijające kreatywność i ułatwiające szybkie i skuteczne zapamiętywanie, wskazujące zbiór działań umysłowych, dzięki którym możemy trwale przyswoić wiedzę i sprawnie nią operować.
Gimnazjaliści zajmowali się spawami bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. „Media i ich znaczenie dla młodego człowieka” - to zagadnienie, które było przedmiotem spotkań najstarszych uczniów naszej szkoły. Uczestnicy warsztatów, rozwiązując case study, wskazywali zagrożenia oraz wspólnie wypracowywali zasady bezpiecznego korzystania z możliwości jakie dzisiaj daje współczesnemu człowiekowi internet i korzystanie z usług mobilnych.
Pani Urszuli Sierżant bardzo dziękujemy za wytrwałą pracę pedagogiczną
i dzielenie się z nami umiejętnościami i zawodowym doświadczeniem.

Jest to wielka pomoc w naszym rozwoju osobistym i zdobywaniu umiejętności psychospołecznych.

Czytaj więcej: www.urszulasierzant.pl
25 WRZEŚNIA - UROCZYSTOŚCI W LOMMEL


25 września 2016 roku delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach na cmentarzu w Lommel. Jest to miejsce szczególne dla obu narodów - polskiego i belgijskiego. W Lommel znajduje się bowiem 257 mogił polskich żołnierzy. To właśnie tutaj spoczywają żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz polscy lotnicy, którzy 72 lata temu zginęli w walkach o wyzwolenie Belgii i Polski. Nasza obecność na Polskim Cmentarzu Wojskowym była hołdem i podziękowaniem za ciężkie lata wojenne. To również cenna lekcja historii.

24 WRZEŚNIA - ZAJĘCIA OTWARTE


Jedną z form współpracy z rodzicami w naszej szkole są zajęcia otwarte. Wzbudzają one wiele pozytywnych emocji i umożliwiają rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela z dziećmi.
W sobotę, 24 września, na zajęcia o takim charakterze zostali zaproszeni rodzice uczniów z klasy 1 E. „Podróż Skrzydlatego Noska” zainspirowała dzieci i ich opiekunów do zabaw dydaktycznych i ruchowych. Było więc opowiadanie nauczyciela, odpowiedzi na pytania, oglądanie różnych rodzajów nasion, zabawy z chustą animacyjną oraz praca techniczna. Rodzice, bawiąc się ze swoimi pociechami, stali się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego, któremu towarzyszyła wyjątkowa i przyjazna atmosfera.
Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom i moim uczniom za czynny udział w spotkaniu.
Anna Zalewska


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

„Witaj, szkoło!”
Przyjaźnie i wesoło żegnamy rzekę, las.
Ach, witaj, witaj, szkoło! Już czas do pracy, czas!
/R. Pisarski/
W piątek, 2 września 2016 r., w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli zabrzmiał pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2016/2017.
Po wakacjach w naszej szkole (podstawowej i gimnazjum) w 43 oddziałach naukę rozpoczęło 880 uczniów.