BAL KARNAWAŁOWY


W sobotę 3 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zjawiskowy wygląd sali gimnastycznej wprowadzał dzieci z różnych grup wiekowych w wesoły nastrój i zachęcał do wspólnej zabawy. W najmłodszej grupie na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, kowboje, wróżki, zwierzątka i bohaterowie bajek. Bogaty program zabaw i ciekawych konkursów sprawił, że żadne dziecko nie nudziło się.
Przy dźwiękach znanych przebojów bawiliśmy się znakomicie. Jak przystało na bal karnawałowy, spośród uczestników zabawy wybrano króla i królową balu, a także najlepszych tancerzy.
O słodki poczęstunek zadbali oczywiście wspaniali rodzice. Była też okazja do wykonywania pamiątkowych zdjęć w karnawałowych strojach.
W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Taka wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się.
/Anna Zalewska/ Zobacz zdjęciaJASEŁKA


28 stycznia w kościele Notre Dame de la Chapelle mogliśmy oglądać tradycyjne jasełka przygotowane tym razem przez dzieci i rodziców. W przedtawieniu brało udział kilka rodzin uczniów z naszej szkoły. Grupa młodszych i starszych aktorów - amatorów, pod kierunkiem s. Agnieszki Eltmann, w ciekawy sposób przypomniała historię narodzin Jezusa.PRACA Z LEKTURĄ.„Władca Lewawu” – Dorota Terakowska.
Bohater lektury - trzynastoletni Bartek po raz kolejny ucieka z domu dziecka w poszukiwaniu mamy. Udaje się na Wawel do Smoczej Jamy. Tym razem skalny korytarz wiedzie go w kierunku ślepej dróżki zakończonej ścianą. Ale właśnie tu znajduje się przejście do alternatywnego świata. Chłopiec jeszcze o tym nie wie, ale zaraz przekroczy granicę między realnością a fantastyką.

Uczniowie klas 6a, 6c i 6d wykonali rysunki przedstawiające Bartka w drodze do innej rzeczywistości. Co go spotka po drugiej stronie? Czy odnajdzie rodziców? Na razie musi stoczyć walkę z Pajęczakami i z własnym strachem.


PODARUJ SERCE

W dniach 29 listopada oraz 1 i 2 grudnia odbył się w naszej szkole kolejny już Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka tygodni. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Były więc kartki i ozdoby świąteczne wykonane różnymi technikami plastycznymi, świeczniki, stroiki, bombki, bałwanki, aniołki, Mikołaje, obrazy i makaronowe choinki. Wszystkie te cudeńka urzekały swym pięknem i oryginalnością. Rodzice bardzo chętnie kupowali wytwory swoich pociech. Dzieci były zainteresowane powodzeniem naszego kiermaszu. Dostrzegały fakt, że ich prace wzbudzają podziw i znajdują nabywców. Odbyły się też loterie fantowe świątecznych prezentów. Natomiast mamusie przygotowały stoiska kulinarne z niezwykłymi przysmakami.

Organizacja kiermaszu sprawiła nam wszystkim wiele radości. Wydarzenie upłynęło w przedświątecznej i bardzo miłej atmosferze. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz hojności wspaniałych rodziców i sponsorów udało nam się zebrać 6947,42 euro. Kwota ta w połowie zostanie przekazana wychowankom Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku , a druga połowa wesprze rehabilitację Marty Kuźniak ze Słupska, która choruje na dziecięce porażenie mózgowe.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom kiermaszu, jak również osobom, które zaangażowały się w jego przygotowanie.

BYŁ TO PIĘKNY ŚWIĄTECZNY PREZENT WASZYCH GORĄCYCH SERC.

organizatorka
Anna Zalewska


NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

W ramach tygodniowej akcji głośnego czytania przygotowanej przez p. Annę Zalewską najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali pięknej i wzruszającej baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”.

Dla kilku klas spotkania te były też okazją do wspólnych rozmów, przemyśleń, wyrażania emocji, a także do wykonywania prac plastycznych.
Bardzo dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i zachęcamy do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.

WARTO CZYTAĆ DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE!JÓZEF PIŁSUDSKI I NIEPODLEGŁOŚĆ – historia zapisana w pieśni.

„Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości...”

W sobotę 25 listopada uczniowie klasy 6 i 2 gimnazjum mieli okazję zapoznać się z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, obejrzeć zdjęcia oraz wysłuchać pieśni patriotycznych z tego okresu, a także usłyszeć oryginalny głos Marszałka.
Młodzież z wielkim zaangażowaniem brała udział w lekcji, którą przeprowadzili dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka i prof. Tadeusz Wolsza z Instytutu Pamięci Narodowej.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości
ani nie ma prawa do przyszłości...”
- Józef Piłsudski

„POLSKA W MOIM SERCU”

8 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs muzyczno-literacki „Polska w moim sercu”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań, talentów oraz zdolności twórczej dzieci i młodzieży. W prezentacji wzięło udział 29 uczestników. Nad jej przebiegiem czuwała komisja w składzie: pani Agnieszka Andryszczyk i pani Sylwia Maj.
Oto laureaci:

Klasy młodsze:
I miejsce – Wiktoria Martyna
II miejsce – Gabriela Zając
III miejsce – Jan Michalski
Wyróżnienie – Jakub Białek

Klasy starsze:
I miejsce – Natalia Pisarewska
II miejsce – Emilia Miłkowski
III miejsce – Patryk Rzymski
Wyróżnienie – Alicja Romej

Zebrana publiczność nagradzała gromkimi brawami wszystkich artystów. Ich występy były interesujące i barwnie zaprezentowane. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, wykazali się swoimi talentami i pokazali, że umieją pięknie mówić, grać i śpiewać o Polsce. Oni rzeczywiście mają Polskę w swoich sercach. Zebranej publiczności dostarczyli wielu wzruszeń i emocji. Ukazali, że poezja malowana muzyką i słowem jest piękniejsza, ciekawsza i bogatsza. Laureaci konkursu otrzymali cenne upominki, a pozostali uczestnicy – dyplomy i nagrody pocieszenia.

Kieruję słowa podziękowania i uznania do wszystkich występujących w tym przedsięwzięciu. Gratuluję odwagi i zaangażowania. Życzę, abyście rozwijali swoje zainteresowania i wykorzystywali zdobyte umiejętności. Wasz wysiłek na pewno zaowocuje nowymi sukcesami.

Organizator konkursu
mgr Anna ZalewskaŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Aby uczcić Dzień Patrona Szkoły klasa 4a, wraz z panią katechetką Iwoną Porowską, przygotowała małą akademię.
Uczniowie przypomnieli postać i dzieło życia św. Jana Pawła II. Były wspomnienia z dzieciństwa papieża a także wzruszające chwile z Jego podróży i spotkań z ludźmi.
Na koniec można było skosztować ulubionych kremówek papieskich.

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

21 pażdziernika br, z okazji Święta Patrona Szkoły, dzieci z klas pierwszych przeżywały uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia.

ARCHIWUM PEŁNE PAMIĘCI

W dniach 11-15 października br. w naszej szkole po raz kolejny gościli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: Rafał Pękała, Michalina Żelazny, Arkadiusz Cisek, Anna Miszczyk i Witold Wasilewski.
Prowadzili oni lekcje w ramach „Przystanku Historia w Brukseli” dla uczniów klas IV- VIII i gimnazjum.
Klasy starsze podczas lekcji oglądały film pt „Niezwyciężeni” oraz dowiedziały się nowych faktów na temat zbrodni katyńskiej.
Klasy młodsze natomiast pracowały z historią pt. „Miś Wojtek - niedźwiedź, który został żołnierzem” , która to wzbudziła wiele sympatii dla jej bohatera.
Spotkania z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej jak zwykle cieszą się w naszej szkole dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.

15 października w Ambasadzie RP w Brukseli odbyło się również drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. W ramach tego spotkania miał miejsce wykład Pana Arkadiusza Ciska pt. „Wkład Polaków w doprowadzenie do zakończenia II wojny światowej”, pokaz filmu „Niezwyciężeni” i omówienie jego produkcji przez dr Rafała Pękałę, prezentacja przez pracownika Archiwum IPN Panią Annę Miszczyk projektu „Archiwum pełne pamięci” i spotkanie z autorem książki Witoldem Wasilewskim „Mord w Lesie katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską Komisją Madera w latach 1951-1952”.

UROCZYSTOŚCI W LOMMEL

24 września 2017 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach w Lommel, oddając cześć żołnierzom polskim poległym w walce o wyzwolenie belgijskich miast w 1944 r. W większości byli to żołnierze I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, których 257 mogił znajduje się na cmentarzu w Lommel.
Gościem honorowym uroczystości w tym roku był pułkownik Włodzimierz Cieszkowski, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który przez pewien czas był także kierowcą gen. Maczka.
Swą obecnością ceremonię uświetnił też przedstawiciel króla Belgów. Jak powiedział pan Cieszkowski, to świadczy o tym, że Belgowie pamiętają, co Polacy uczynili w obronie wolności.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w centrum Lommel, upamiętniającym poległych żołnierzy. Uczestniczyli w nich polscy dyplomaci, przedstawiciele króla Belgów oraz belgijska Polonia. Następnie odprawiona została msza św. za wszystkich, którzy oddali życie w obronie wolności obu krajów. Kolejnym etapem ceremonii było oddanie hołdu polskim żołnierzom na cmentarzu wojennym. Po uroczystych przemówieniach burmistrza Lommel, pana ambasadora i pana Włodzimierza Cieszkowskiego poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki.
Ubogaceniem programu był występ młodzieży szkolnej z SPK im. Gen. Maczka w Antwerpii. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie podkreślili cenę życia polskich żołnierzy, którą zapłacili „za wolność naszą i waszą”.
Na zakończenie orkiestra tradycyjnie odegrała sygnał wojskowy „Last Post”, a także hymny narodowe: polski i belgijski.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 20017/2018

„P0WITANIE”
Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.

/Cz. Janczarski/

W piątek, 1 września 2017 r., w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

Po wakacjach w naszej szkole (podstawowej i gimnazjum) w 42 oddziałach naukę rozpoczęło przeszło 1000 uczniów.