JAK NIE KOCHAĆ JESIENI?


Jej kolorów i smaków?
Ptaków odlatujących za morze?
A nawet deszczu za oknem?...
...Zastanawiali się uczniowie kl. 2 e i 2 f, recytując z przejęciem i we wspaniałych kostiumach jesienne wiersze.PRZEDSTAWIENIE O JANIE PAWLE II


W 2018 r. przypada czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji 10 listopada w naszej szkole odbyło się przedstawienie pokazujące życie Karola Wojtyły jako dziecka, młodzieńca, księdza, a wreszcie papieża Jana Pawła II. Poznaliśmy naszego słynnego rodaka jako zapalonego piłkarza, pilnego studenta, zdolnego aktora, młodego biskupa czy papieża – wędrowca. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy 3c, 7d, trzeciej gimnazjum, byli absolwenci naszej szkoły oraz panie z grupy teatralnej. Po przedstawieniu widzowie zostali poczęstowani pysznym sernikiem, a aktorzy otrzymali czekoladki.
Tekst sztuki napisała p. Sylwia Maj, która podjęła się też jej wystawienia. Współpracowała z nią p. Anna Zalewska, która wyreżyserowała pierwszą część przedstawienia opowiadającą o dziecięcych latach przyszłego papieża.100 LAT NIEPODLEŁOŚCI

Tak w naszej szkole uczciliśmy uroczystość
STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI :

„NIECH WSPÓLNY ŚPIEW ZAGOŚCI
W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.

9 listopada nauczyciele i uczniowie klasy 8 uczestniczyli we wspólnym śpiewie polskich pieśni patriotycznych.
Spotkanie to zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Brukseli
oraz chór Domino Cantes.Młodsi uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego poznawali znaczenie symboli narodowych. W poszczególnych klasach dzieci wysłuchały „Legendy o Orle Białym”. Inni z zainteresowaniem oglądali film „Jestem dumny, że jestem Polakiem” oraz zapoznali się z tekstem piosenki „Co to jest niepodległość?”. W każdej klasie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne i dekoracje sal lekcyjnych, kotyliony i chorągiewki. W sali klasy 3 e powstało drzewo „100 lat WOLNOŚCI”, które ozdobiło ścianę.W klasie 2 g odbył się mały konkurs recytatorski. Natomiast starsi koledzy z klasy 4 a, gościnnym występem zaprezentowali pierwszoklasistom program słowno- muzyczny o Polsce. W rozmowach na temat patriotyzmu uczniowie zgodnie stwierdzili, że prawdziwy patriota szanuje symbole narodowe, pamięta o swoich przodkach, interesuje się historią i obecną sytuacją swojej Ojczyzny, dba o poprawność języka ojczystego, chodzi do polskiej szkoły, wyraża szacunek dla narodowej tradycji. Te wszystkie walory nasi uczniowie mają zakorzenione głęboko w sercach.W ramach przygotowań do konkursu „DROGI DO WOLNOŚCI” klasa 4 c i klasa 4 d przygotowały piękne albumy o Józefie Piłsudskim.

Starsi uczniowie na lekcjach rozpoznawali polskie miasta po symbolach i kolorowali mapę Polski.
Mogli też wyrazić, jak w ich odczuciu Polska smakuje, wygląda, brzmi i pachnie.
Inni przygotowali gry planszowe o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się bingo z symbolami Polski.

Na lekcjach wiedzy o Polsce uczniowie wzięli udział w akcji IPN
„Złóż życzenia NIEPODLEGŁEJ”.
W poszczególnych klasach uczniowie przygotowywali kartki i pisali życzenia dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

W sobotę 10 listopada o godzinie 12:00, na dziedzińcu wewnątrz szkoły, cała nasza społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i przedstawicielami rodziców, wspólnie odśpiewała polski Hymn Narodowy. W ten sposób łączyliśmy się sercem i myślą z naszymi rodakami w Ojczyźnie i na całym świecie w uroczystym uczczeniu STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

PODZIĘKOWANIE


Fundacja KASISI przesłała nam podziękowania
za udział w projekcje”Ozłacamy Kasisi”
a także gratulacje za zdobycie I miejsca w kategorii SKUTECZNOŚĆ
i uzyskanie tytułu szkoły partnerskiej.

Tekst podziękowania


Więcej można przeczytać na stronie fundacji Kasisi: OGŁOSZENIE ZWYCIĘZCÓW


PASOWANIE NA UCZNIA

Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna. Najmłodsi uczniowie oczekują na nią z niecierpliwością. Jest to też ogromne przeżycie dla rodziców i nauczycieli.
W tym roku uroczystość odbyła się 20 października . W poczet uczniów naszej szkoły zostały przyjęte dzieci z siedmiu klas pierwszych. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego.
Ceremonia poprzedzona była Mszą Świętą z okazji święta Patrona Szkoły – Jana Pawła II. Dodatkową okazją do świętowania była zbliżająca się 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla podkreślenia tego wydarzenia wszyscy uczniowie założyli biało-czerwone birety a w części artystycznej nie zabrakło wierszy i piosenek o Ojczyźnie.
„Ślubuję! - być pilnym i wzorowym uczniem,
należycie wypełniać swoje obowiązki,
pomagać słabszym i młodszym od siebie,
kochać swoją ojczyznę i zawsze o niej pamiętać,
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Te słowa wypowiedzieli uczniowie klas pierwszych. Po ślubowaniu s. Dorota, kierownik naszej szkoły dokonała symbolicznego pasowania i przyjęła dzieci do grona społeczności szkolnej. Następnie wszyscy otrzymali dyplomy, znaczki i upominki. Były też pamiątkowe zdjęcia. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego zapewniła o troskliwej opiece ze strony starszych kolegów w szkole. Pierwszoklasistom życzymy wiele radości z codziennej podróży w ciekawy świat nauki, samych sukcesów, oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Natomiast całemu Gronu Pedagogicznemu zadowolenia ze swoich wychowanków.PANI JESIEŃ

„Przyszła do nas Pani Jesień” - pod takim hasłem odbyły się zajęcia w klasie 2g. Zgromadziliśmy wiele jesiennych skarbów. Były to: owoce, warzywa, błyszczące kasztany, orzechy, szyszki i żołędzie.
Zebrane kolorowe liście z pewnością będą piękną dekoracją jesiennych bukietów. Dzieci oglądały i segregowały dary jesieni.Z wielkim entuzjazmem wypowiadały się też na temat obecnej pory roku. Chętni uczniowie wykonali pomysłowe, oryginalne, zrobione różnymi technikami prace plastyczne. Na koniec spotkania uczniowie przekonali się, że w czasie jesiennej aury wcale nie musi być nudno i smutno. Można wtedy przygotować wyśmienitą sałatkę z jesiennych owoców. My tak zrobiliśmy. Było bardzo kolorowo, pysznie i zdrowo.
UROCZYSTOŚCI NA POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM W LOMMEL

Każdego roku wrześniowa niedziela poświęcona jest oddaniu czci żołnierzom z dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka oraz lotnikom, którzy oddali swe życie w czasie II wojny światowej wyzwalając tereny północnej Belgii. Uroczystość uświetniło przybycie przedstawiciela króla Belgii, burmistrza miasta Lommel – p. Petera Vanvelthovena, polskiego korpusu dyplomatycznego z p. Arturem Orzechowskim, ambasadorem RP w Królestwie Belgii oraz licznych organizacji polonijnych. W licznych wystąpieniach podkreślano odwagę polskich żołnierzy oraz ich determinację, by walcząc o wolność innych krajów przyczyniać się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu z tych żołnierzy poświęciło w imię tych wartości swoje życie.
W tym właśnie miejscu niezwykle wzruszająco wybrzmiały słowa Zbigniewa Herberta z wiersza „Przesłanie pana Cogito” z akademii przygotowanej przez młodzież z polskiej szkoły w Antwerpii. Jak również słowa modlitwy w intencji poległych żołnierzy w czasie sprawowanej na cmentarzu mszy św.
W uroczystości wzięła udział młodzież klas 7, 8 szkoły podstawowej i klasy 3 gimnazjum naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Sylwią Maj, p. Anną Zalewską i p. Grzegorzem Zdankiem oraz grupą rodziców.


„KRÓLEWNA ŚNIEŻKA”16 czerwca w naszej szkole odbyło się przedstawienia pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Słynną baśń wszyscy znają, ale każda jej interpretacja jest wyjątkowa. Nie inaczej było i tym razem. Piękna królewna, zła macocha, prawdomówne lustereczko, dzielny książę, dobroduszny myśliwy i urocze krasnale, wszyscy oni nie pozwolili licznie zgromadzonej publiczności na nudę. Wręcz przeciwnie, zafascynowani przedstawieniem uczniowie i rodzice śledzili przebieg wydarzeń. Wyśmienici aktorzy, w których wcielili się uczniowie klasy III e, grali z dużym zaangażowaniem i wspaniale potrafili wczuć się w swoje role. Piękne, własnoręcznie wykonane dekoracje oraz kostiumy dzieci, dodawały całemu przedstawieniu ciekawej oprawy.
FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKAW sobotę 2 czerwca na stadionie sportowym Forest w Brukseli odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez Rodziców i Nauczycieli naszej szkoły. W programie były : gry i zabawy, turniej piłki nożnej,zawody sportowe, konkursy zręcznościowe z cennymi nagrodami, dmuchany plac zabaw, grill, tombola (cele, na które przeznaczony został dochód: Fundacja KASISI Szymona Hołowni oraz pomoc panu Tomaszowi Ginterowi, pracownikowi IPN)
Szczególne uznanie należy się wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wspaniałej zabawy, ciekawych konkursów, wszelkich smakołyków i całą organizację naszej szkolnej imprezy.

Za radość dzieci, uśmiech rodziców i nauczycieli, pomimo zmęczenia, za wsparcie naszych charytatywnych akcji BARDZO DZIĘKUJEMY.
PRZEDSTAWIENIE „PINOKIO”


19 maja rodzice klasy 2 gimnazjum i 7c, tworzący grupę teatralną, wystawili w szkolnym amfiteatrze spektakl pt. „Pinokio”. Uczniowie mogli zobaczyć Dżepetta strugającego z kawałka drewna Pinokia, a następnie, jak niesforny pajacyk udaje się w pełną przygód podróż. Zabawy z Marionetką i Arlekinem w cyrku, spotkanie Kulawego Lisa i Ślepego Kota, wyruszenie z Knotem do Zabawkolandii to tylko niektóre ze zdarzeń przeżytych przez bohatera. Na nic się zdały przestrogi Gadającego Świerszcza i Niebieskiej Wróżki. Na scenie ujrzeliśmy nawet ucieczkę bohaterów z paszczy wieloryba. Świetnie zagrane role aktorów-amatorów, wspaniałe kostiumy i niezwykłe dekoracje podkreślone odpowiednio dobraną muzyką dopełniły całości. Przedstawienie zebrało wielkie brawa i będzie grane jeszcze w innych terminach.GALA DYKTANDA POLONIJNEGO 2018


21 kwietnia odbyła się uroczysta Gala Dyktanda Polonijnego 2018 w Beneluksie pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, która dla uczestników konkursu przygotowała specjalne przesłanie.

Wśród laureatów znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:
Brygida Rzewuska, Patryk Rzymski oraz Aleksander Pych.
W uroczystości uczestniczyli również: pan Jacek Grabowski, Konsul Generalny w Królestwie Belgii z Małżonką; pani Pia Libicka-Roguska, Konsul Generalna z Luksemburga; pani Emilia Bala, wicekonsul z Holandii; pani Agnieszka Paciorek, wicekonsul w Królestwie Belgii; pani Barbara Wojda, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej; pan Andrzej Pakulski, Prezes Fundacji Polonia International; kierownicy szkół, dyrektorzy oraz nauczyciele z Holandii, Luksemburga i Belgii.

Mistrzowie Ortografii otrzymali pióro Pierwszej Damy z jej autografem, a pozostali laureaci pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Po części artystycznej odbyło się małe przyjęcie z uroczystym tortem i fajerwerkami.

Nagranie PepeTV z gali konkursu „Dyktando polonijne 2018 w Beneluksie”LEKCJE Z CYKLU „PRZYSTANEK HISTORIA W BRUKSELI”


Od 21 do 24 marca w naszej szkole po raz kolejny gościli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: dr Mateusz Marek, dr Anna Maria Adamus, dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr Wojciech J. Muszyński oraz dr Rafał Sierchuła. Prowadzili oni lekcje w ramach „Przystanku Historia w Brukseli” dla uczniów klas IV–VII i gimnazjum. Klasy starsze obejrzały prezentację „Odzyskanie niepodległości” oraz wykład „Generał Józef Haller”. Klasy młodsze natomiast pracowały z grą pt. „Miś Wojtek”, która wzbudziła wiele sympatii dla swego bohatera.DRUGI ETAP DYKTANDA POLONIJNEGO


17 marca odbył się drugi, międzyszkolny już etap Dyktanda Polonijnego 2018. Zwycięzcy szkolnych eliminacji podjęli trud dalszych zmagań o tytuł Mistrza Ortografii.
Naszą placówkę reprezentowało 32 uczniów i uczennic. W poszczególnych kategoriach wiekowych pisali dyktando w budynku naszej szkoły, a rolę obserwatora zewnętrznego pełniła pani wicekonsul Agnieszka Paciorek.
Dzieciom pilnie kibicowali rodzice oczekujący na korytarzu szkolnym.
Prace zostały przekazane do oceny Komisji zgromadzonej w naszym pokoju nauczycielskim. Czekamy na wyniki i już cieszymy się z wszystkich osiągnięć naszych uczniów.


SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄ


W sobotę 17 marca odbyło się spotkanie z panem Szymonem Hołownią zorganizowane dla uczniów naszej szkoły i rodziców.
Nasz gość w bardzo interesujący sposób przedstawił swoją działalność charytatywną w Afryce na rzecz podopiecznych Fundacji Kasisi oraz Dobra Fabryka. Po projekcji filmików opowiedział nam o życiu dzieci w Afryce, odpowiadał na pytania i rozmawiał z dziećmi.
Uczestnicy spotkania byli bardzo poruszeni sytuacją i potrzebami ich rówieśników na kontynencie afrykańskim.
Spotkanie połączone było ze sprzedażą książek pana Hołowni.Dochód ze sprzedaży wspomoże działalność fundacji.
Po spotkaniu oficjalnym pan Szymon chętnie i cierpliwie pozował z dziećmi do pamiątkowych zdjęć, a także wpisywał dedykacje i autografy do zakupionych książek.
Spotkanie to było zorganizowane w ramach corocznej świątecznej akcji dobroczynnej w naszej szkole.
Postaramy się również, by nasza szkolna społeczność także w tym roku wzięła udział w akcji Ozłacamy Kasisi i włączyła się w ten sposób w pomoc potrzebującym dzieciom w Afryce.DYKTANDO POLONIJNE


W dniach 21 i 24 lutego odbył się wewnątrzszkolny etap Dyktanda Polonijnego 2018.
Do konkursu zgłoszonych zostało 73 uczniów naszej szkoły.
W dyktandzie wzięły udział 63 osoby.
Do finału zakwalifikowało się 32 uczestników zdobywając, wg regulaminu, minimum 75% z możliwych do uzyskania punktów.

Są to:

Klasa 2
Płonowska Zuzanna
Boratyński Konrad
Karolczuk Aleksandra
Pych Julia
Stawarz Emilia
Pruszyńska Martyna

Klasa 3 i 4
Kryński Mateusz
Malinowska Amelia
Chyżyński Filip
Nalewajk Lena
Frąckiewicz Alan
Romej Alicja
Jabłońska Gabriela
Barańczuk Alan
Tekień Zofia
Kerjota Vanessa
Skutnik Julia
Kaliszuk Jakub
Pych Aleksander
Klasa 5
Pukszta Vanessa
Matan Wiktoria
Bargiel Emilia
Rogowska Zuzanna
Rzymski Patryk
Kos Alan

Klasa 7
Vanhaverbeke Alicja
Rzewuska Brygida
Godlewska Liwia
Ilkowska Zofia
Szpręglewska Patrycja

Klasa 2 gimnazjum
Król Katarzyna
Prymaka Amelia
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


BAL KARNAWAŁOWY


W sobotę 3 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zjawiskowy wygląd sali gimnastycznej wprowadzał dzieci z różnych grup wiekowych w wesoły nastrój i zachęcał do wspólnej zabawy. W najmłodszej grupie na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, kowboje, wróżki, zwierzątka i bohaterowie bajek. Bogaty program zabaw i ciekawych konkursów sprawił, że żadne dziecko nie nudziło się.
Przy dźwiękach znanych przebojów bawiliśmy się znakomicie. Jak przystało na bal karnawałowy, spośród uczestników zabawy wybrano króla i królową balu, a także najlepszych tancerzy.
O słodki poczęstunek zadbali oczywiście wspaniali rodzice. Była też okazja do wykonywania pamiątkowych zdjęć w karnawałowych strojach.
W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Taka wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się.
/Anna Zalewska/ Zobacz zdjęciaJASEŁKA


28 stycznia w kościele Notre Dame de la Chapelle mogliśmy oglądać tradycyjne jasełka prezentowane tym razem przez dzieci i ich rodziców. W przedstawieniu brało udział kilka rodzin uczniów z naszej szkoły. Grupa młodszych i starszych aktorów-amatorów pod kierunkiem s. Agnieszki Eltmann i s. Doroty Michny w ciekawy sposób przypomniała historię narodzin Jezusa. Aby aktorom odgrywającym poszczególne role na sposób mimiczny ułatwić zadanie, osobno przygotowana została narracja w formie dubbingu na żywo. Efekt takiej współpracy był bardzo dobry i wszyscy mogli doskonale usłyszeć tekst, śledząc przedstawiane obrazy.
Grupie teatralnej towarzyszyła także schola, która zadbała o oprawę muzyczną i śpiew kolęd. Całe wydarzenie okazało się bardzo udane i dało dużo radości wszystkim uczestnikom. .PRACA Z LEKTURĄ.„Władca Lewawu” – Dorota Terakowska.
Bohater lektury - trzynastoletni Bartek po raz kolejny ucieka z domu dziecka w poszukiwaniu mamy. Udaje się na Wawel do Smoczej Jamy. Tym razem skalny korytarz wiedzie go w kierunku ślepej dróżki zakończonej ścianą. Ale właśnie tu znajduje się przejście do alternatywnego świata. Chłopiec jeszcze o tym nie wie, ale zaraz przekroczy granicę między realnością a fantastyką.

Uczniowie klas 6a, 6c i 6d wykonali rysunki przedstawiające Bartka w drodze do innej rzeczywistości. Co go spotka po drugiej stronie? Czy odnajdzie rodziców? Na razie musi stoczyć walkę z Pajęczakami i z własnym strachem.


PRZEDŚWIĄTECZNIE

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami. Z tej okazji w naszej szkole w dniach 13-16 grudnia tradycyjnie organizowane były klasowe spotkania wigilijne. Podtrzymując polskie tradycje, mamy uczniów przygotowały potrawy wigilijne, a w gronie klasowym śpiewane były kolędy i wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Miłą i świąteczną atmosferę ubogaciła wizyta św. Mikołaja, który dla każdego miał przygotowane prezenty.
Dodatkowo na świąteczne przedstawienie zaprosiła nas klasa 3 f wraz z wychowawczynią, panią Mariolą Kuleszą. Uczniowie przygotowali „Legendę o choince”. Tematyka teatrzyku, ciekawe stroje, ładna dekoracja i piękne wykonanie wspaniale wprowadziły nas w atmosferę oczekiwanych świąt.
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tych wydarzeń serdecznie dziękujemy.
Zobacz zdjęcia:
Wigilie i przedstawienie


PODARUJ SERCE

W dniach 29 listopada oraz 1 i 2 grudnia odbył się w naszej szkole kolejny już Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka tygodni. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Były więc kartki i ozdoby świąteczne wykonane różnymi technikami plastycznymi, świeczniki, stroiki, bombki, bałwanki, aniołki, Mikołaje, obrazy i makaronowe choinki. Wszystkie te cudeńka urzekały swym pięknem i oryginalnością. Rodzice bardzo chętnie kupowali wytwory swoich pociech. Dzieci były zainteresowane powodzeniem naszego kiermaszu. Dostrzegały fakt, że ich prace wzbudzają podziw i znajdują nabywców. Odbyły się też loterie fantowe świątecznych prezentów. Natomiast mamusie przygotowały stoiska kulinarne z niezwykłymi przysmakami.

Organizacja kiermaszu sprawiła nam wszystkim wiele radości. Wydarzenie upłynęło w przedświątecznej i bardzo miłej atmosferze. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz hojności wspaniałych rodziców i sponsorów udało nam się zebrać 6947,42 euro. Kwota ta w połowie zostanie przekazana wychowankom Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku , a druga połowa wesprze rehabilitację Marty Kuźniak ze Słupska, która choruje na dziecięce porażenie mózgowe.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom kiermaszu, jak również osobom, które zaangażowały się w jego przygotowanie.

BYŁ TO PIĘKNY ŚWIĄTECZNY PREZENT WASZYCH GORĄCYCH SERC.

organizatorka
Anna Zalewska


NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

W ramach tygodniowej akcji głośnego czytania przygotowanej przez p. Annę Zalewską najmłodsi uczniowie naszej szkoły wysłuchali pięknej i wzruszającej baśni pt. „Dziewczynka z zapałkami”.

Dla kilku klas spotkania te były też okazją do wspólnych rozmów, przemyśleń, wyrażania emocji, a także do wykonywania prac plastycznych.
Bardzo dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i zachęcamy do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.

WARTO CZYTAĆ DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE CODZIENNIE!JÓZEF PIŁSUDSKI I NIEPODLEGŁOŚĆ – historia zapisana w pieśni.

„Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości...”

W sobotę 25 listopada uczniowie klasy 6 i 2 gimnazjum mieli okazję zapoznać się z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, obejrzeć zdjęcia oraz wysłuchać pieśni patriotycznych z tego okresu, a także usłyszeć oryginalny głos Marszałka.
Młodzież z wielkim zaangażowaniem brała udział w lekcji, którą przeprowadzili dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka i prof. Tadeusz Wolsza z Instytutu Pamięci Narodowej.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości
ani nie ma prawa do przyszłości...”
- Józef Piłsudski

„POLSKA W MOIM SERCU”

8 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs muzyczno-literacki „Polska w moim sercu”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań, talentów oraz zdolności twórczej dzieci i młodzieży. W prezentacji wzięło udział 29 uczestników. Nad jej przebiegiem czuwała komisja w składzie: pani Agnieszka Andryszczyk i pani Sylwia Maj.
Oto laureaci:

Klasy młodsze:
I miejsce – Wiktoria Martyna
II miejsce – Gabriela Zając
III miejsce – Jan Michalski
Wyróżnienie – Jakub Białek

Klasy starsze:
I miejsce – Natalia Pisarewska
II miejsce – Emilia Miłkowski
III miejsce – Patryk Rzymski
Wyróżnienie – Alicja Romej

Zebrana publiczność nagradzała gromkimi brawami wszystkich artystów. Ich występy były interesujące i barwnie zaprezentowane. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, wykazali się swoimi talentami i pokazali, że umieją pięknie mówić, grać i śpiewać o Polsce. Oni rzeczywiście mają Polskę w swoich sercach. Zebranej publiczności dostarczyli wielu wzruszeń i emocji. Ukazali, że poezja malowana muzyką i słowem jest piękniejsza, ciekawsza i bogatsza. Laureaci konkursu otrzymali cenne upominki, a pozostali uczestnicy – dyplomy i nagrody pocieszenia.

Kieruję słowa podziękowania i uznania do wszystkich występujących w tym przedsięwzięciu. Gratuluję odwagi i zaangażowania. Życzę, abyście rozwijali swoje zainteresowania i wykorzystywali zdobyte umiejętności. Wasz wysiłek na pewno zaowocuje nowymi sukcesami.

Organizator konkursu
mgr Anna ZalewskaŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Aby uczcić Dzień Patrona Szkoły klasa 4a, wraz z panią katechetką Iwoną Porowską, przygotowała małą akademię.
Uczniowie przypomnieli postać i dzieło życia św. Jana Pawła II. Były wspomnienia z dzieciństwa papieża a także wzruszające chwile z Jego podróży i spotkań z ludźmi.
Na koniec można było skosztować ulubionych kremówek papieskich.

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

21 pażdziernika br, z okazji Święta Patrona Szkoły, dzieci z klas pierwszych przeżywały uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia.

ARCHIWUM PEŁNE PAMIĘCI

W dniach 11-15 października br. w naszej szkole po raz kolejny gościli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: Rafał Pękała, Michalina Żelazny, Arkadiusz Cisek, Anna Miszczyk i Witold Wasilewski.
Prowadzili oni lekcje w ramach „Przystanku Historia w Brukseli” dla uczniów klas IV- VIII i gimnazjum.
Klasy starsze podczas lekcji oglądały film pt „Niezwyciężeni” oraz dowiedziały się nowych faktów na temat zbrodni katyńskiej.
Klasy młodsze natomiast pracowały z historią pt. „Miś Wojtek - niedźwiedź, który został żołnierzem” , która to wzbudziła wiele sympatii dla jej bohatera.
Spotkania z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej jak zwykle cieszą się w naszej szkole dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.

15 października w Ambasadzie RP w Brukseli odbyło się również drugie spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. W ramach tego spotkania miał miejsce wykład Pana Arkadiusza Ciska pt. „Wkład Polaków w doprowadzenie do zakończenia II wojny światowej”, pokaz filmu „Niezwyciężeni” i omówienie jego produkcji przez dr Rafała Pękałę, prezentacja przez pracownika Archiwum IPN Panią Annę Miszczyk projektu „Archiwum pełne pamięci” i spotkanie z autorem książki Witoldem Wasilewskim „Mord w Lesie katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską Komisją Madera w latach 1951-1952”.

UROCZYSTOŚCI W LOMMEL

24 września 2017 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach w Lommel, oddając cześć żołnierzom polskim poległym w walce o wyzwolenie belgijskich miast w 1944 r. W większości byli to żołnierze I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, których 257 mogił znajduje się na cmentarzu w Lommel.
Gościem honorowym uroczystości w tym roku był pułkownik Włodzimierz Cieszkowski, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który przez pewien czas był także kierowcą gen. Maczka.
Swą obecnością ceremonię uświetnił też przedstawiciel króla Belgów. Jak powiedział pan Cieszkowski, to świadczy o tym, że Belgowie pamiętają, co Polacy uczynili w obronie wolności.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w centrum Lommel, upamiętniającym poległych żołnierzy. Uczestniczyli w nich polscy dyplomaci, przedstawiciele króla Belgów oraz belgijska Polonia. Następnie odprawiona została msza św. za wszystkich, którzy oddali życie w obronie wolności obu krajów. Kolejnym etapem ceremonii było oddanie hołdu polskim żołnierzom na cmentarzu wojennym. Po uroczystych przemówieniach burmistrza Lommel, pana ambasadora i pana Włodzimierza Cieszkowskiego poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki.
Ubogaceniem programu był występ młodzieży szkolnej z SPK im. Gen. Maczka w Antwerpii. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie podkreślili cenę życia polskich żołnierzy, którą zapłacili „za wolność naszą i waszą”.
Na zakończenie orkiestra tradycyjnie odegrała sygnał wojskowy „Last Post”, a także hymny narodowe: polski i belgijski.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 20017/2018

„P0WITANIE”
Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.

/Cz. Janczarski/

W piątek, 1 września 2017 r., w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

Po wakacjach w naszej szkole (podstawowej i gimnazjum) w 42 oddziałach naukę rozpoczęło przeszło 1000 uczniów.