UROCZYSTOŚCI W LOMMEL.

24 września 2017 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach w Lommel, oddając cześć żołnierzom polskim poległym w walce o wyzwolenie belgijskich miast w 1944 r. W większości byli to żołnierze I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Maczka, których 257 mogił znajduje się na cmentarzu w Lommel.
Gościem honorowym uroczystości w tym roku był pułkownik Włodzimierz Cieszkowski, prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który przez pewien czas był także kierowcą gen. Maczka.
Swą obecnością ceremonię uświetnił też przedstawiciel króla Belgów. Jak powiedział pan Cieszkowski, to świadczy o tym, że Belgowie pamiętają, co Polacy uczynili w obronie wolności.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w centrum Lommel, upamiętniającym poległych żołnierzy. Uczestniczyli w nich polscy dyplomaci, przedstawiciele króla Belgów oraz belgijska Polonia. Następnie odprawiona została msza św. za wszystkich, którzy oddali życie w obronie wolności obu krajów. Kolejnym etapem ceremonii było oddanie hołdu polskim żołnierzom na cmentarzu wojennym. Po uroczystych przemówieniach burmistrza Lommel, pana ambasadora i pana Włodzimierza Cieszkowskiego poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki.
Ubogaceniem programu był występ młodzieży szkolnej z SPK im. Gen. Maczka w Antwerpii. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie podkreślili cenę życia polskich żołnierzy, którą zapłacili „za wolność naszą i waszą”.
Na zakończenie orkiestra tradycyjnie odegrała sygnał wojskowy „Last Post”, a także hymny narodowe: polski i belgijski.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 20017/2018

„P0WITANIE”
Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.

/Cz. Janczarski/

W piątek, 1 września 2017 r., w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Jana Pawła II przy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

Po wakacjach w naszej szkole (podstawowej i gimnazjum) w 42 oddziałach naukę rozpoczęło przeszło 1000 uczniów.