SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI


W dniach 15-16 grudnia 2018 r. nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu metodycznym dla nauczycieli polonijnych. Warsztaty prowadziła P. Lucyna Bzowska, trener Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Braliśmy udział w zabawach z edukacji polonistycznej wspomagających podstawowe umiejętności dzieci związane z aktywnym czytaniem oraz niekonwencjonalne metody pracy z lekturą. Były też zabawy związane ze świętami, porami roku, miesiącami, dniami tygodnia... Nasi nauczyciele nieustannie doskonalą się, gdyż wiedzą, że w szkole oprócz wiedzy teoretycznej należy wykorzystywać różne rodzaje aktywności dziecka: śpiew, rytmizację, taniec, improwizację i działania twórcze. Wszystko to przynosi znakomite rezultaty.
KONCERT KOLĘD
w sobotę 15 grudnia uczniowie klas 2e i 2f wraz z wychowawczynią, panią Joanną Boratyńską i przy pomocy rodziców przygotowały Koncert Kolęd.Na swój występ zaprosili wszystkich rodziców, znajomych i sympatyków.
Dzieci chciały także w ten sposób wspomóc budowę hospicjum w Wilnie.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na ten cel.
PRZEDSTAWIENIE O BOŻYM NARODZENIU
Aby podkreślić wyjątkowy charakter Świąt Bożego Narodzenia, w środę 12 grudnia 2018 r. uczniowie kl. 2a i 2c, pod kierownictwem pani Agnieszki Andryszczyk, przedstawili historię tego wydarzenia. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy ukazali scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy, Heroda, mędrców oraz aniołów. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny, wyjątkowy nastrój. Piękny śpiew pastorałek i kolęd uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów jak i bardzo zaangażowanych rodziców.


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
1 grudnia odbył się nasz świateczny kiermasz. Wcześniej teatr rodziców przedstawił „Pinokia” w ramach zbiórki charytatywnej. 3432,95 euro - to suma, jaką dzięki Wam wszystkim zebraliśmy (i to w zaledwie jeden dzień!), w tym około 700 euro to pieniądze zebrane przez panie z grupy teatralnej, które wystawiły w środę i piątek "Pinokia". Cała kwota została przekazana na budowę dziecięcego oddziału hospicjum w Wilnie.

Dziękujemy!!!PRZEDSTAWIENIE O JANIE PAWLE II
W 2018 r. przypada czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się przedstawienie pokazujące życie Karola Wojtyły jako dziecka, młodzieńca, księdza, a wreszcie papieża Jana Pawła II. Poznaliśmy naszego słynnego rodaka jako zapalonego piłkarza, pilnego studenta, zdolnego aktora, młodego biskupa czy papieża – wędrowca. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy 3c, 7d, trzeciej gimnazjum, byli absolwenci naszej szkoły oraz panie z grupy teatralnej. Po przedstawieniu widzowie zostali poczęstowani pysznym sernikiem, a aktorzy otrzymali czekoladki.

Tekst sztuki napisała p. Sylwia Maj, która podjęła się też jej wystawienia. Współpracowała z nią p. Anna Zalewska, która wyreżyserowała pierwszą część przedstawienia opowiadającą o dziecięcych latach przyszłego papieża.
JAK NIE KOCHAĆ JESIENI?


Jej kolorów i smaków?
Ptaków odlatujących za morze?
A nawet deszczu za oknem?...
...Zastanawiali się uczniowie kl. 2 e i 2 f, recytując z przejęciem i we wspaniałych kostiumach jesienne wiersze.PRZEDSTAWIENIE O JANIE PAWLE II


W 2018 r. przypada czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji 10 listopada w naszej szkole odbyło się przedstawienie pokazujące życie Karola Wojtyły jako dziecka, młodzieńca, księdza, a wreszcie papieża Jana Pawła II. Poznaliśmy naszego słynnego rodaka jako zapalonego piłkarza, pilnego studenta, zdolnego aktora, młodego biskupa czy papieża – wędrowca. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy 3c, 7d, trzeciej gimnazjum, byli absolwenci naszej szkoły oraz panie z grupy teatralnej. Po przedstawieniu widzowie zostali poczęstowani pysznym sernikiem, a aktorzy otrzymali czekoladki.
Tekst sztuki napisała p. Sylwia Maj, która podjęła się też jej wystawienia. Współpracowała z nią p. Anna Zalewska, która wyreżyserowała pierwszą część przedstawienia opowiadającą o dziecięcych latach przyszłego papieża.100 LAT NIEPODLEŁOŚCI

Tak w naszej szkole uczciliśmy uroczystość
STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI :

„NIECH WSPÓLNY ŚPIEW ZAGOŚCI
W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.

9 listopada nauczyciele i uczniowie klasy 8 uczestniczyli we wspólnym śpiewie polskich pieśni patriotycznych.
Spotkanie to zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Brukseli
oraz chór Domino Cantes.Młodsi uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego poznawali znaczenie symboli narodowych. W poszczególnych klasach dzieci wysłuchały „Legendy o Orle Białym”. Inni z zainteresowaniem oglądali film „Jestem dumny, że jestem Polakiem” oraz zapoznali się z tekstem piosenki „Co to jest niepodległość?”. W każdej klasie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne i dekoracje sal lekcyjnych, kotyliony i chorągiewki. W sali klasy 3 e powstało drzewo „100 lat WOLNOŚCI”, które ozdobiło ścianę.W klasie 2 g odbył się mały konkurs recytatorski. Natomiast starsi koledzy z klasy 4 a, gościnnym występem zaprezentowali pierwszoklasistom program słowno- muzyczny o Polsce. W rozmowach na temat patriotyzmu uczniowie zgodnie stwierdzili, że prawdziwy patriota szanuje symbole narodowe, pamięta o swoich przodkach, interesuje się historią i obecną sytuacją swojej Ojczyzny, dba o poprawność języka ojczystego, chodzi do polskiej szkoły, wyraża szacunek dla narodowej tradycji. Te wszystkie walory nasi uczniowie mają zakorzenione głęboko w sercach.W ramach przygotowań do konkursu „DROGI DO WOLNOŚCI” klasa 4 c i klasa 4 d przygotowały piękne albumy o Józefie Piłsudskim.

Starsi uczniowie na lekcjach rozpoznawali polskie miasta po symbolach i kolorowali mapę Polski.
Mogli też wyrazić, jak w ich odczuciu Polska smakuje, wygląda, brzmi i pachnie.
Inni przygotowali gry planszowe o tematyce niepodległościowej i patriotycznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się bingo z symbolami Polski.

Na lekcjach wiedzy o Polsce uczniowie wzięli udział w akcji IPN
„Złóż życzenia NIEPODLEGŁEJ”.
W poszczególnych klasach uczniowie przygotowywali kartki i pisali życzenia dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

W sobotę 10 listopada o godzinie 12:00, na dziedzińcu wewnątrz szkoły, cała nasza społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i przedstawicielami rodziców, wspólnie odśpiewała polski Hymn Narodowy. W ten sposób łączyliśmy się sercem i myślą z naszymi rodakami w Ojczyźnie i na całym świecie w uroczystym uczczeniu STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.

PODZIĘKOWANIE


Fundacja KASISI przesłała nam podziękowania
za udział w projekcje”Ozłacamy Kasisi”
a także gratulacje za zdobycie I miejsca w kategorii SKUTECZNOŚĆ
i uzyskanie tytułu szkoły partnerskiej.

Tekst podziękowania


Więcej można przeczytać na stronie fundacji Kasisi: OGŁOSZENIE ZWYCIĘZCÓW


PASOWANIE NA UCZNIA

Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna. Najmłodsi uczniowie oczekują na nią z niecierpliwością. Jest to też ogromne przeżycie dla rodziców i nauczycieli.
W tym roku uroczystość odbyła się 20 października . W poczet uczniów naszej szkoły zostały przyjęte dzieci z siedmiu klas pierwszych. Uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego.
Ceremonia poprzedzona była Mszą Świętą z okazji święta Patrona Szkoły – Jana Pawła II. Dodatkową okazją do świętowania była zbliżająca się 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla podkreślenia tego wydarzenia wszyscy uczniowie założyli biało-czerwone birety a w części artystycznej nie zabrakło wierszy i piosenek o Ojczyźnie.
„Ślubuję! - być pilnym i wzorowym uczniem,
należycie wypełniać swoje obowiązki,
pomagać słabszym i młodszym od siebie,
kochać swoją ojczyznę i zawsze o niej pamiętać,
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Te słowa wypowiedzieli uczniowie klas pierwszych. Po ślubowaniu s. Dorota, kierownik naszej szkoły dokonała symbolicznego pasowania i przyjęła dzieci do grona społeczności szkolnej. Następnie wszyscy otrzymali dyplomy, znaczki i upominki. Były też pamiątkowe zdjęcia. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego zapewniła o troskliwej opiece ze strony starszych kolegów w szkole. Pierwszoklasistom życzymy wiele radości z codziennej podróży w ciekawy świat nauki, samych sukcesów, oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Natomiast całemu Gronu Pedagogicznemu zadowolenia ze swoich wychowanków.PANI JESIEŃ

„Przyszła do nas Pani Jesień” - pod takim hasłem odbyły się zajęcia w klasie 2g. Zgromadziliśmy wiele jesiennych skarbów. Były to: owoce, warzywa, błyszczące kasztany, orzechy, szyszki i żołędzie.
Zebrane kolorowe liście z pewnością będą piękną dekoracją jesiennych bukietów. Dzieci oglądały i segregowały dary jesieni.Z wielkim entuzjazmem wypowiadały się też na temat obecnej pory roku. Chętni uczniowie wykonali pomysłowe, oryginalne, zrobione różnymi technikami prace plastyczne. Na koniec spotkania uczniowie przekonali się, że w czasie jesiennej aury wcale nie musi być nudno i smutno. Można wtedy przygotować wyśmienitą sałatkę z jesiennych owoców. My tak zrobiliśmy. Było bardzo kolorowo, pysznie i zdrowo.
UROCZYSTOŚCI NA POLSKIM CMENTARZU WOJENNYM W LOMMEL

Każdego roku wrześniowa niedziela poświęcona jest oddaniu czci żołnierzom z dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka oraz lotnikom, którzy oddali swe życie w czasie II wojny światowej wyzwalając tereny północnej Belgii. Uroczystość uświetniło przybycie przedstawiciela króla Belgii, burmistrza miasta Lommel – p. Petera Vanvelthovena, polskiego korpusu dyplomatycznego z p. Arturem Orzechowskim, ambasadorem RP w Królestwie Belgii oraz licznych organizacji polonijnych. W licznych wystąpieniach podkreślano odwagę polskich żołnierzy oraz ich determinację, by walcząc o wolność innych krajów przyczyniać się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu z tych żołnierzy poświęciło w imię tych wartości swoje życie.
W tym właśnie miejscu niezwykle wzruszająco wybrzmiały słowa Zbigniewa Herberta z wiersza „Przesłanie pana Cogito” z akademii przygotowanej przez młodzież z polskiej szkoły w Antwerpii. Jak również słowa modlitwy w intencji poległych żołnierzy w czasie sprawowanej na cmentarzu mszy św.
W uroczystości wzięła udział młodzież klas 7, 8 szkoły podstawowej i klasy 3 gimnazjum naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Sylwią Maj, p. Anną Zalewską i p. Grzegorzem Zdankiem oraz grupą rodziców.